İstanbul’daki Özel Kız Yurtları

 

Türkiye’nin en iyi devlet ve vakıf üniversitelerinin yer aldığı İstanbul’a genellikle şehir dışından öğrenciler gelmektedir. Payitaht şehri İstanbul’da 9’u devlet, 41’i vakıf ve 6’sı vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere 56 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde uzaktan eğitim hariç olmak üzere 700 bini aşkın üniversite öğrencisi bulunmaktadır.

KYK yurtlarının kontenjanları bu yoğun öğrenci kitlesine cevap verememekte. KYK’ya ait devlet yurtlarının aylık barınma ücreti çok uygun olsa da internet, odalarda kalan öğrenci sayısının fazla oluşu, yemek, giriş-çıkış saatlerinin katılığı gibi sorunlar yüzünden KYK yurtları çok fazla tercih edilmemekte; tercih edilse bile kontenjan yetersizliğinden dolayı başvuru yapan öğrenciler KYK yurtlarında kalamamaktadır.

Ayrıca İstanbul’da KYK yurtlarında kalan öğrencilerin en büyük sorunu ulaşım. Anadolu yakasında üniversite kazanan bir öğrenciye Avrupa yakasında KYK yurdu çıkabiliyor. Bu da öğrencileri alternatif barınma seçenekleri araştırmaya sevk ediyor.

 

İstanbul’da özel yurt seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerek?

  • Üniversitenize yakın konumdaki özel yurtları seçin. Böylece hem ulaşım için ekstra ücret ödemezsiniz hem de derse geç kalma derdiniz olmaz.
  • Kahvaltı ve akşam yemeği seçimi bulunan yurtları tercih edin. Öğrencinin ay içinde en fazla harcama yaptığı şey yemek oluyor. Yemekli yurt seçimi yaparak giderlerinizi azaltabilirsiniz.
  • Odalarda kalan öğrenci sayısı arttıkça yurt için ödemeniz gereken ücret de azalır. Kendinize uygun arkadaş seçimi yaparak hem arkadaşlık ilişkilerinizi geliştirebilir hem de yurt için daha az ödeme yapabilirsiniz.
  • Fiber interneti olan yurtları seçin. Mümkünse kayıt için yurda gittiğinizde odalara çıkarak internet hızını test edin. Öğrenciler sosyal medyasız yaşayamıyor ayrıca ödevleriniz için de internet çok işe yarayacak.

Bu özellikte İstanbul’da özel yurt veya apart bulmak için sokak sokak arama yapmanıza gerek yok. İstanbul kız yurtları bağlantısında yer alan sitede şehirdeki tüm özel kız öğrenci yurt ve apartlarını liste halinde görebilirsiniz. Ayrıca üniversiteye yakınlık ve ilçe kriterlerine göre de aramanızı daraltabilirsiniz.

Örneğin İstanbul’da en fazla yurt Fatih ilçesinde yer almakta. https://yurt.unibilgi.net/tags/fatih-kiz-yurtlari/ buradaki bağlantıdan Fatih ilçesindeki özel yurtların tamamını liste halinde görebilirsiniz. Yurt sayfalarına tıkladığınızda da yurda ait görsel, yurdun dışını görebileceğiniz Google Street, yurda ait iletişim bilgileri, üniversitelere olan uzaklıkları ve oda özelliklerini görebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video