Isı Yalıtımı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları | Konu Anlatımı

 

Isı Yalıtımı Nedir Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları Konu AnlatımıBulunduğu ortama göre sıcak olan bir madde çevresiyle aynı sıcaklığa gelene kadar soğur, Eğer bu sıcak madde bulunduğu ortamdan yalıtılmış ise uzun süre sıcaklığını korur. Bulunduğu ortama göre soğuk olan bir madde yalıtılmış ise uzun süre soğuk kalır. Sıcaklıkları farklı iki ortam arasındaki ısı akışının engellenmesi ya da en aza indirilmesine ısı yalıtımı denir. Isı yalıtımı sağlamak için ısı yalıtkanı maddelerden yararlanılır. Isı yalıtımı sayesinde, sıcak kalması istenen ortam sıcak; soğuk kalması istenen ortam soğuk kalabilir. Termoslar, içine konulan maddelerin dış ortamla ısı akışını keserek uzun süre ilk sıcaklığının korunmasını sağlar. Termos şişesinin camı iki katlıdır. Katlar arasındaki hava boşaltılmıştır. Bu boşluklar vakum olarak adlandırılır. Vakum sayesinde ısının iletimi engellenir. Böylece termoslarda ısı yalıtımı sağlanmış olur. Termoslar, sıcak sıvıyı sıcak, soğuk sıvıyı soğuk tutar. Durgun hava iyi bir ısı yalıtkanıdır. Her ne kadar vücut sıcaklığınız sabit olsa da giysilerle vücudunuzun çevresindeki sıcak havayı hapsederek ısı akışını engellersiniz.

asdÖzellikle yünlü giysilerin iplikleri arasındaki hava tabakası vücuttan dış ortama ısı akışını engeller. Binalarda ısı Yalıtımı İnsanların sağlıklı ve rahat bir yaşam sürdürebilmeleri için ortam sıcaklığı ortalama 20-22°C olmalıdır. Kış aylarında hava sıcaklığı genelde 20°C’un altında, yaz aylarında ise bu sıcaklığın çok üzerindedir. Mevsimlere bağlı olarak binalar ve çevre arasında ısı akışı olur. Kışın binalardan dış ortama ısı akışı olurken yazın ısı akışı dış ortamdan binalara doğrudur. Bina içerisinde sağlıklı ve rahat bir ortamın sağlanabilmesi için kışın yeterli ısıtmanın, yazın da yeterli soğutmanın yapılması gerekir. Isıtma ve soğutma için enerji harcanır. Isıtma için enerji genellikle yakıtlardan karşılanırken soğutma için de elektrik kullanılır. Binalarda ısı akışını sınırlandırmak amacıyla ısı yalıtımı yapılır. Ancak bir miktar ısı daima iletilir. Binalarda ısı yalıtımı yapılmadan önce ısının en çok nerelerden iletildiği tespit edilmelidir. Binaların iç ortamını dış ortamdan ayıran duvarlar, pencereler, kapılar, döşeme ve çatı ısı akışının en fazla olduğu yerlerdir.

Binalarda yapılan ısı yalıtımı sayesinde;

 
 • Isınma ve serinleme amaçlı yapılan harcamalardan ortalama %30-90 oranında tasarruf edilerek aile ve ülke ekonomisine katkı sağlanabilir.
 • Ev, okul, iş yeri, hastane vb. yerlerde sağlıklı ve rahat bir ortam sağlamanın yanında daha az enerji harcanarak enerji tasarrufu yapılabilir.
 • Atmosfere yayılan zararlı gazlar azalır. Bunun sonucunda da hava kirliliği ve küresel ısınma azaltılabilir.
 • Binaların yıpranması ve çürümesi önlenerek ömrü uzatılabilir.

Binalarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla ısı yalıtkanlığı özelliği olan maddeler kullanılır. Isı akışının azaltılması amacıyla kullanılan ısı yalıtkanı maddelere ısı yalıtım malzemeleri adı verilir. Bunlar genellikle ısı iletkenliği düşük, hafif, uzun ömürlü özel maddelerdir. Cam yünü, taş yünü, polistren köpük, ahşap yünü, perlit bu malzemelerden bazılarıdır.

Yalıtimin uygulanacağı yere göre malzeme seçilir. Bu seçimde malzemenin yanma, su geçirme, donma ve çözülme, üzerine gelecek yüke dayanıklılık gibi ölçütler dikkate alınır.

Binalarda ısı yalıtımı;

 
 • Dış cephe duvarlarına,
 • Çatı ve yer döşemelerine,
 • Giriş kapıları ve pencerelerine,
 • Odaların ara duvarlarına,
 • Garaj, depo vb. bölümlerle bağlantılı duvarlara yapılabilir.

Örneğin;

 • Tavandan ısı akışını önlemek için çatı, cam yünü ya da perlit torbalarıyla kaplanabilir.
 • Tesisatların yalıtımında dış yüzü alüminyum folyo kaplı cam yünü ya da taş yünüyle yapılmış borular kullanılır.
 • Dış duvarlar yapılırken delikli tuğla kullanılmalı ve çift tuğla arasına polistren köpük ya da taş yünü konulmalıdır.
 

Yorumlar

Free Porn Video