Isı İletimi Nedir? Yolları Ve Örnekleri Hakkında Bilgi | Konu Anlatımı

 

Isı İletimi Nedir Yolları Ve Örnekleri Hakkında Bilgi  Konu AnlatımıIsı iletiminde enerji, bir taneciğin diğeriyle çarpışması sonucu iletilir. Örneğin bir metal çubuk ısıtılmaya başlandığında taneciklerin enerjileri artar ve daha hızlı titreşmeye başlar. Titreşen tanecikler yanındaki taneciklere çarpar. Çarpışan tanecikler enerjilerinin bir kısmını birbirlerine aktarır. Böylece ısıtılan metal çubukta, ısı bir uçtan diğerine iletilir. Sıcak bölgeden soğuk bölgeye ısının iletilmesi belirli bir sürede olur. Madde taneciklerinin titreşimi yoluyla ısı akışına ısı iletimi denir. Isı iletiminin olması için sıcaklıkları farklı iki maddenin temas etmesi gerekir. Isı iletiminde ısı taneciklerle beraber hareket etmez. Isı, ısınan bölgedeki taneciklerin titreşim hareketiyle iletilir. Daha hızlı titreşim sonucu bölgenin sıcaklığı artar. Soğuk bölgedeki taneciklere aktarılan enerji ile bu taneciklerde de titreşim hızlanır.

Isı bu şekilde iletim yoluyla aktarılmış olur. Bazı maddeler ısıyı kısa sürede iletirken bazıları daha uzun sürede iletir. Isı iletkenliği maddenin özelliklerinden biridir. Isıyı iyi ileten maddeler ısı iletkeni, ısıyı iyi iletmeyen maddeler ısı yalıtkanı olarak adlandırılır. Örneğin alüminyum, bakır, altın, gümüş gibi metaller iyi birer ısı iletkenidir. Bu nedenle tencere ve çaydanlıklar genellikle metalden yapılır. Bu eşyaların saplarında ise sert plastik kullanılır. Çünkü plastik ısı yalıtkanı bir maddedir. Üşüdüğünüzde battaniyeye sarınır, üzerinizi örtersiniz. Battaniye genellikle ısı yalıtkanı bir madde olan yünden yapılır. Pamuk ve keçe de ısı yalıtkanı maddelere örnek verilebilir. Katı, sıvı ve gaz maddelerin tanecikleri arasındaki uzaklığın farklı oluşu ısı iletimini etkiler. Sıvı tanecikleri arasındaki uzaklık katılara, gaz tanecikleri arasındaki uzaklık da sıvılara göre fazladır.

Isı alan sıvının veya gazın taneciklerinin iletim yoluyla enerjilerini aktarması katılara göre zor olur. Katılar sıvı ve gazlara göre daha iyi ısı iletkenidir. Farklı katıların ısı iletkenlikleri de farklıdır. Bu durum maddenin tanecikli yapısından kaynaklanır. Tahta, cam, plastik, yün, pamuk, seramik, kum, saman, şişe mantarı vb. katılar ısıyı iyi iletmez. Bu maddeler iyi birer ısı yalıtkanıdır. Isının iyi iletilmesinin istendiği durumlarda ısı iletkeni maddeler kullanılır. Örneğin fırın tepsileri ve tencereler metalden üretilir. Isının iyi iletilmesinin istenmediği durumlarda ise ısı yalıtkanı maddeler kullanır. Örneğin ısıya dayanıklı fırın eldivenleri sayesinde yüksek sıcaklıktaki fırınlardan tepsiler çıkarılabilir. Seramik ya da ahşap malzemelerden yapılmış tencere altlıkları sayesinde ısının mobilyalara zarar vermesi engellenir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video