Seo Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Seo Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Seo Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Seo Nedir?

Merhabalar, bu yazımızda sizlere seo uzmanı kimdir? ne iş yapar? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız. Öncelikle SEO kavramını tanımlamaya çalışalım. Arama motoru optimizasyonu, bir internet sitesini arama sonuçlarında yükseltmek ve daha çok ziyaretçi kazanmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır. Türkçesi arama motoru optimizasyonu olarak geçmektedir.

SEO Uzmanı Kimdir?

Seo uzmanı, arama motoru optimizasyonu çalışmalarını planlayan ve yürüten, seo alanında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip kişilere denir. Bu kişiler danışmanlık yaptıkları siteleri dijital ortamda tanıtmakla yükümlüdür. SEO uzmanı sitenin organik trafiğini arttırmak için nelerin yapılması gerektiğini belirler ve daha sonra çalışmalara başlar. Bu çalışmaların doğal olması son derece önemlidir çünkü piyasada kısa yollardan bu işi yapmaya çalışan birçok kötü niyetli kişi var. Bu tarz çalışmalar siteleri yükseltmek yerine daha da kötü yerlere getirebilir, yani manuel ceza yeme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle bu tarz kişilerden kesinlikle uzak durmalısınız.

(ayrıca bkz: https://aykutbasyigit.com/seo-uzmani )

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Google arama motorunda web sayfalarını yükseltmek için site dışı ve site içi optimizasyon çalışmalarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Eğer İngilizce biliyorsanız birçok farklı kaynaktan yararlanarak bu işi öğrenebilirsiniz fakat işin uygulama kısmında başarılı olmanız için birçok farklı site üzerinde deneyler yapmanız gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonunu ancak bu şekilde öğrenebilir ve seo uzmanı olabilirsiniz.

İyi bir seo uzmanı olmak için bilmeniz gerekenler kısaca şunlardır;
-Google Adwords, Google Search Console, Google Analytics gibi teknolojileri iyi kullanabiliyor olmalısınız.
-Ahrefs, Semrush gibi popüler analiz araçlarını iyi seviyede kullanabiliyor olmalısınız.
-İyi bir araştırmacı olmalısınıız.
-Popüler sosyal medya platformlarını düzenli şekilde kullanıyor olmalı.
-Orta seviyede html-css-php gibi dilleri bilmelisiniz.
-Web sitesi kurma, yönetme, domain ve hostingler ile alakalı bilgisi olmalıdır.
-Kullanıcı dostu ve arama motoru kriterlerine uygun içerik üretme konusunda profesyonel olmalısınız.
-Farklı stratejiler üretebilmeli ve farklı düşünebilmelisiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız yetkinliklere ulaştığınızda artık web sitelerini arama motorları sonuçlarında yükseltme hakkında bilgi sahibi olmuşsunuz demektir ve bu alanda yeterli seviyeye ulaşmışsınız demektir. Beyaz şapka olarak geçen teknikleri uygulayarak hedef anahtar kelimelerde siteleri yükseltebilirsiniz.

Otoriter sosyal medya ağlarını kullanarak sitelerinizi otoriter hale getirebilirsiniz. Bu sayede sitelerinize hem ziyaretçi akışı olur hem de hedef anahtar kelimelerde yükselmesi kolaylaşır. Bu nedenle sosyal medya paylaşımına kesinlikle önem vermelisiniz.

Kaliteli ve az link çıkışı yapmış sitelerden tanıtım yazısı alarak sitelerinizi güçlendirebilirsiniz. Tanıtım yazısı almak hep kullanılan bir yöntemdir.

Sitenin en alt bölgesinden aylık olarak link almak da aktif olarak kullanılan bir yöntemdir. Footer link olarak geçer.

Kullanıcı deneyimini önemseyerek sitelerinizi buna uygun hale getirmelisiniz. Seo çalışmalarındaki asıl amacınız doğallık olmalıdır. Ne yaparsanız yapın doğal ve kalıcı olmasına özen gösterin. Bunları uyguladığınız taktirde başarı bir şekilde gelecektir.

Bu yazımızda seo kavramını tanımlamaya çalıştık. Ayrıca Aykut Başyiğit ait blogu takip ederek çok daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.