İnmemiş Testis Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Erkek çocukların testisleri bebek anne karnındayken karın boşluğunun içinde gelişir ve normalde doğuma kadar torbalara iner. Erken doğumların üçte birinde ve olgun doğmuş erkek bebeklerin yüzde üçünde, doğumdan sonra tek ya da çift taraflı inmemiş testis sorunu görülür. Testisler torbada hissedilemez. Dokununca testislerin kasık bölgesinde durduğunu hissediyorsanız, genellikle ilk üç ay içinde yumurta torbasına inmesini bekleyebilirsiniz. Bu nedenle inmemiş testis sorunu olan bütün yeni doğanların üç ayın sonunda doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

İnmemiş Testis Nedir Nasıl Anlaşılır Belirtileri Ve Tedavisi

İnmemiş testisin nedeni hormonal bir sorun ya da aileden gelen, kalıtımsal bir bozukluk olabilir. Erkek çocuklarda sık rastlanan bir bulgu da utangaç testis adı verilen durumdur. Bu gibi vakalar da testisler hava sıcak olduğunda torbaların içinde bulunur, ama dokunulduğunda ya da hava soğuduğunda kasık kanalına kaçar. Bu durum tedavi gerektirmez.

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Testis sıcak olan vücudun içinde kalırsa, sperm üreten doku zarar görebilir. Bu yüzden en ufak bir şüphede doktora gidin. İnmemiş testis sorununun tedavisi en geç 18. ayın sonunda tamamlanmış olmalıdır.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor çocuğunuza hormon vererek, testislerin torbalara inmesini sağlamaya çalışacaktır. Bu tedaviyle genellikle başarı sağlanır. Aksi takdirde, çocuğunuzun ameliyat edilmesi gerekir.

 

Yorumlar

Free Porn Video