İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgiİdrar yolu enfeksiyonunda (İYE) sadece siyek, mesane veya idrar boruları ya da bunların hepsi birden iltihaplanmış olabilir. İltihap böbreklerdeki idrar havuzlarına ya da böbrek dokusuna da yayılabilir. Hastalığın nedeni virüs ya da bakterilerdir. Virüs ya da bakteriler dışarıdan idrar yoluna girerek buradan mesaneye varır. Sıcak idrarın içinde ürer ve böbreklere kadar yayılabilirler. İdrar yolu enfeksiyonları üç yaşına kadar çocuklarda oldukça sık görülür. Kızların yüzde dört ila beşi (kızlarda idrar yolu daha kısadır), erkeklerin yüzde biri bu hastalığa yakalanır. Akut idrar yolu iltihabı idrar çıkarırken yanma, çok sık sıkışma, 38,5 dereceye varabilen ateş ve baş ağrısıyla kendini gösterir. İdrarını kontrol etmeyi öğrenmiş çocuklar yeniden altına kaçırmaya başlar.

Böbrekler de iltihaplandıysa, her zaman yüksek ateş (39°C’nin üstünde) ve titreme nöbetleri görülür. Bu gibi durumlarda sırttan başlayarak kasık bölgesine doğru yayılan şiddetli ağrılar olur. Fakat çocuğun hastalığın bu tipik belirtilerinden şikâyetçi olabilmesi ancak belli bir yaştan sonra mümkündür. Enfeksiyonlar tekrarlıyorsa, çocuğun idrar yollarında organik bir sorun olabilir ve bu konuyu doktora danışmak gerekir. Erkek çocuklarda ilk, kızlarda en geç ikinci idrar yolu enfeksiyonundan itibaren idrar yollarının röntgen ve ultrason tetkikleriyle incelenmesi gerekir.

En Sık Görülen Belirtiler

Küçük Çocuklarda: 1) İştahsızlık 2) Kusma 3) Ateş 4) Yeniden altına kaçırmaya başlama

 

Daha Büyük Çocuklarda: 1) İdrar yaparken acı 2) Sık sık sıkışma 3) Kasık bölgesinde sancı 4) Ateş

Doktora Gitmek Gerekir mi: İştahsızlık, karın ağrısı, ishal ya da yüksek ateş gibi nedeni belirsiz sorunlarda çocuğunuzu doktora götürün: Sorun idrar yolu iltihabıysa, çocuğun tedavi görmesi gerekecektir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Her tedaviden önce idrarda bakteri aranır. İdrarda bakteri bulunursa, doktor antibiyotik tedavisi uygular ve idrar kontrollerini tekrarlar.Hastalık kronikleşme eğilimi gösterdiği ve yeniden tekrarladığı için, hafif vakalarda bile uzun bir süre antibiyotik tedavisine devam edilmelidir. Her idrar yolu enfeksiyonundan sonra birkaç ay boyunca her iki ila dört haftada bir idrarın kontrol edilmesi gerekir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Doktor çocuğunuzda İYE olduğunu belirlediyse, çocuğunuz hastalığın akut döneminde ve hastalık ağır seyrettiği sürece yatakta istirahat etmelidir. Ayaklarını ve vücudunun alt kısmını sıcak tutun. İdrar yollarının iyice temizlenmesi için, ona bolca içecek verin.

Komplikasyonlar: İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmezse, kolayca kronik hale gelebilir. Bu gibi durumlarda ilerleyen yaşlarda böbrek iltihabı, yüksek tansiyon ve böbrek yetersizliği gibi sorunlara yol açabilir.

Homeopati: Destekleyici tedavi olarak günde bir tablet Rhus toxicodendron D3o ya da Dulcamara D3o, kızlarda bunun yanı sıra Pulsatilla D4 verin, buna çocuk tamamen iyileşinceye kadar devam edin. Onuncu günün sonunda iyileşme görülmezse, Dulcamara D3 ile dört haftalık bir tedavi ve bundan sonra dört haftalığına Berberis vulgaris D3 ve takiben dört hafta Solidago D4 kullanmak, bunları yine günde bir tablet olarak almak yerinde olacaktır.

 

Yorumlar

Free Porn Video