İdrar Kaçağı (Vezikoüreteral Reflü) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

İdrar Kaçağı (Vezikoüreteral Reflü) Nedir? Belirtileri Ve TedavisiÇocukların idrarı kontrol altına almayı öğrendiği dönemde en sık rastlanan organik bozukluk, idrarın yanlışlıkla mesaneden kaçıp, tek ya da her iki idrar borusu yoluyla böbrekteki havuzcuğa ya da böbreğe (vezikorenal reflü) dönmesidir. İdrar borularının mesaneyle bağlantı noktasında doğuştan gelen bir bozukluk varsa, idrarın kontrol edilmesi sırasında bu geri akış oluşabilir. Normalde idrar boruları, mesane çeperini enlemesine kateder ve idrar dışarı atılırken mesane çeperinin sıkıştırmasıyla kapanır.

İdrar borularının ucu mesane çeperinde boylamasına duruyorsa, mesane çeperinin sıkıştırmasıyla kapanmaz. Ancak basınç sonucu idrar böbreğe doğru geri itilir ve bu yüzden, özellikle de mesane kası kasılmış durumdayken, idrar borusu ve böbrekteki havuz genişleyebilir. Böbreklere doğru geri akan idrar böbrek havuzunda ya da böbreğin kabuk kısmında bir virüs ya da bakteri iltihabına yol açabilir. Tedavi edilmezse, bu sorunlar yüksek tansiyon ve kronik böbrek iltihabına ya da böbrek yetmezliğine neden olabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) İdrarını tutmayı öğrenirken zorluk çekme 2) Bir ya da birkaç kere idrar yolu iltihabı 3) Mesaneyi yeni boşaltmışken yeniden sıkışma

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Aslında artık altına kaçırmaması gerektiği halde çocuğunuzun iradesi dışında altına kaçırmaya devam ettiğini fark ediyorsanız, ya da çocuğunuz dikkat çekecek kadar sık tuvalete gidiyorsa, bir doktora danışmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri (sayfa 120) gösteren bir çocuğun, kesinlikle çocuk doktoruna götürülmesi gerekir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri : Doktorunuz idrar tahlili yaptıracak, bir bakteri ya da virüs iltihabı olup olmadığını inceleycek, varsa tedavi edecektir. Ayrıca mesaneyi, idrar borularını ve her iki böbreği ultrasonla tarayacaktır. İdrar çıkarırken idrarın akış rotasını takip edebilmek için bir MCU (Miksiyon Sisto Üretrografisi) gerekebilir. Mesane-böbrek reflüsünün tedavi edilmesi gerekiyorsa, doktor çocuğunuzu bir çocuk üroloğuna sevk edecektir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Bir idrar yolu enfeksiyonu söz konusuysa, hastalığın nedeninin saptanması için gerekli tıbbi muayeneleri yaptırmaktan kaçınmayın. Çocuğunuzda reflü saptandıysa, çocuk üroloğunun tavsiyelerine uyun.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video