Hindiba Bitkisinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir?

 

Hindiba Bitkisinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl YenirFrenksalatası ya da endivia olarak da bilinir. Asteraceae familyasından sebze olarak yararlanılan bir yıllık bir bitki. 16. yüzyıldan bu yana Avrupa’da tarımı yapılan ve yüksekliği 50 ile 100 cm arasında değişen hindiba, parçalı yaprakları ve açık mavi çiçekleri ile Anadolu’nun her yerinde yetişen bir bitkidir. Yaprakları salata biçiminde taze olarak tüketildiği gibi yemek yapımında da kullanılır. Hindiba iyi akaçlanmış, hafif ve verimli topraklarda yetiştirilir. Ekim için genellikle gölgesiz alanlar tercih edilir. Ekimden yaklaşık üç ay sonra, dış yaprakları bir araya bağlanan ya da örtülen bitkinin çok fazla güneş alarak doğal acı tadının oluşması engellenir.

Bu işlemin süresi 10 gün ile 30 gün arasında değişir. Türkiye’de doğal olarak bulunmayan bu türe karşılık, yabani hindiba (Cichorium intybus) Anadolu’nun her yerinde kendiliğinden yetişir. Çiçekleri öbür tür gibi açık mavi, ender olarak beyaz, yaprakları ise tüylüdür. Halk arasında idrar söktürücü, müsil ve iştah açıcı ilaç olarak kullanılır. Bir masala göre, hindiba çiçeğinin açık mavi rengi, gemiyle yolculuğa çıkıp geri gelmeyen sevgilisine ağlayan genç bir erkeğin mavi gözleri yüzünden, öyle güzel olmuştur. Bu duyarlı mavi çiçekler karıncaların çıkardığı asitle hemen parlak kırmızı renge dönüşebilir.

Hindiba çoğu kez çiçek açışından tam beş saat sonra çiçeklerinin kapanışını gösterir. Kökü kurutularak çay gibi demlenirse iyi bir kuvvet ilacı haline gelebilir. Yunanlı hekim Dioskorides (i.S. 40-90) yabani hindibayı sindirim sistemini güçlendirici olarak görüyordu. Bir karaciğer dostu olan hindiba; sarılık, karaciğer ağrıları, safra kesesi tembelliği ve şirpençe (kızılyara), çıbanlar, egzama vs; karaciğerin kötü çalışmasından kaynaklanan iltihaplı hastalıklara karşı bir panzehirdir. Taze yapraklardan 5-6 adeti, 1 litre suda demleyip günde iki fincan içilebilir. Ayrıca salata olarak da tüketilebilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video