Hepatit A ve B Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir? Hakkında Bilgi

 

Hepatit A ve B Aşısı Nedir Nasıl Yapılır Yan Etkileri Nelerdir Hakkında BilgiHepatit B dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığıdır ve kronik karaciğer iltihabı, karaciğer kanseri ve karaciğer sirozuna neden olur. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) bu çocukların genel aşılar dahilinde bu h ğa karşı da korunmaları gerektiğini sa% maktadır. Hastalık kan nakli ya da cinsel ilişki yoluyla bulaştığından, ergenliğe varana dek bütün çocuklar aşılanmalıdır. Altılı karma aşının içinde bebeği hepatit B’ye karşı da aşılamak ya da aşıyı daha sonra tek başına veya hepatit A’yla beraber yaptırmak da mümkündür. Hepatit A aşısı ancak bir yaşından sonra yaptırılabilir ve bütün sağlık sigortaları tarafından karşılanmayabilir.

Hamilelikte yapılan kontrol muayeneleri sırasında annede hepatit B olduğu saptandıysa, bebeğe doğduğu gün hepatit B aşısı yapılır. Bu durumda aşı sekizinci ve on ikinci haftada tekrarlanır ve diğer genel geçer aşılarla beraber, karma aşı şeklinde yapılabilir. Hepatit B aşısı yaşam boyu on yılda bir tekrarlanmalıdır.

Hepatit A iyi huylu, ama rahatsız edici bir karaciğer iltihabıdır. Haftalar boyu sürebilir ve kronik hale gelebilir. Hastalık gıda maddeleri, özellikle de kirli su yoluyla bulaşır. Hastalığın sık görüldüğü bölgelere (örneğin Kuzey Afrika, Türkiye, Hırvatistan, Asya ülkeleri) seyahat edecekseniz, aşı olmanızı öneririz. Bu aşının koruması da on yıllıktır.

 

Yan etkileri: Her iki aşı da genel olarak iyi tolere edilir. Bazı vakalarda aşı yerinde şişme ve kızarma, baş ve eklem ağrıları ve hafif ateş görülebilir. Komplikasyonlar çıktığında, lütfen doktorunuza danışın.

 

Yorumlar

Free Porn Video