Hentbol Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Ve Teknikleri Hakkında Bilgi

 

Hentbol Nedir Nasıl Oynanır Kuralları Ve Teknikleri Hakkında BilgiHentbol 19. yüzyılın sonunda Almanya ve İskandinavya’da gelişmiştir. Hem kadınların hem de erkeklerin oynayabildiği hızlı ve kimi zaman şiddetli bir temas oyunudur. Yedişer oyuncudan iki takımla oynanır; takımların yedi tane de yedek oyuncuları olur. Oyuncular top sektirerek veya pas vererek rakip kaleye gitmeye çalışır. Oyuncular sıklıkla —bilerek ya da bilmeyerek—birbirleriyle çarpışır. Gövdeyle çarpışmak kurallar dahilindedir fakat tutmak ya da çelme takmak fauldür.  Hentbol on sekiz milyona yaklaşan oyuncu sayısıyla Avrupa’nın en popüler takım oyunlarından biridir. Hentbolün Danimarka’da izleyici ve oyuncu sayısıyla futbola rakip olduğu söylenebilir. Maç skorları 30-30 gibi sayılara ulaşabilmektedir.

Kim Nerede Oynar?

Takımlar, kalecinin yanısıra iki kanat oyuncusu, bir pivot, sağ, sol ve orta oyun kurucularla oynar. Yan oyun kuruculardan birinin savunma yönü daha yüksek olur. Diş oyuncuların göreviyse değişkendir. Dizilişler (hücumcu ilk gösterilir) maçın genelinden çok oyunun gidişatına göre belirlenir.

Oyuncu Profili

Hentbol oyuncuları küçük boşluklardan hızlıca geçebilmeli ve rakip oyuncuları şaşırtmak için aniden yön değiştirebilmelidir. Bu beceriler genelde topsuz alanda sergilenen becerilerdir. Top yakalama becerisinin yanında topu hızlı ve düzgün bir şekilde fırlatmak da önemlidir.

 

Sahadaki Hareket

Oyuna olan talep salon sayılarını aştığı için dünyanın pek çok yerinde hentbol, sayıca daha fazla olan basketbol sahalarında oynanır. Amacı rakipten daha fazla sayı üretmek olan bu iki oyun birbirine benzemektedir. Fakat 420 metrekarelik alanıyla basketbol sahaları kurallara uygun bir hentbol sahasının (800 metrekare) yarısından biraz büyüktür. Resmi karşılaşmalar kurallara uygun bir şekilde salonlarda oynansa da salon dışında da, örneğin çimde, kaldırımda veya plajda uydurma bir kaleyle pek çok gayri resmi organizasyon yapılmaktadır.

Doğrular Ve Yanlışlar

Normal süre 30 dakikalık iki periyottan oluşur. Gerekirse 10 dakikalık uzatma oynanabilir. Uzatma sonunda eşitlik bozulmamışsa 7 metre atışlarıyla galip belirlenir. Oyun, başlama atışı ile başlar. Atış, bir oyuncunun topu orta alandan (orta noktanın etrafında 1.5 metre çaplı daire) kendi sahasındaki takım arkadaşlarına vermesiyle başlar. Bir oyuncu açık oyunda normalde topu elinde en fazla üç saniye tutabilir ve top elindeyken en fazla üç adım atabilir. Ancak bu kural oyunun oynandığı yere göre değişmektedir. Top oyun dışına çıkarsa çıktığı yerden kenar atışı ile tekrar oyuna sokulur. Çelme gibi ciddi kural ihlallerine verilen penaltı cezalarının atışları 7 metre çizgisinden yapılır, bu atış sırasında tek savunmacı kalecidir.

 

Yorumlar

Free Porn Video