Helen Keller Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sözleri | Hakkında Bilgi

 

Helen Keller Kimdir Hayatı, Eserleri Ve Sözleri  Hakkında BilgiHelen Adams Keller adındaki kör ve sağır genç kız 1904 Eylülünde Radcliffe College gibi Amerika’nın en köklü üniversitelerinden birini bitirince dikkatler bir kez daha onun üzerine çevrildi. Yirmi dört yaşındaki bu azimli öğrenci, insanlık adına yıllardır inanılmaz sınavlar vermekteydi. Aslında Keller 1880 yılında Alabama eyaletinin Tuscumbia adlı ufak bir kentinde sağlıklı bir çocuk olarak dünyaya gelmişti. Ama henüz on dokuz aylıkken yüksek ateşli bir hastalık geçirdi. Kısa sürdüğü için önce önemsizmiş gibi görünen bu hastalığın yol açtığı yıkım hemen sonra kendini gösterdi. Küçük bebek artık ne görüyor ne de duyuyordu; bu koşullar altında bir süre sonra dilsizleşecekti de. Ama ana-baba Keller ler kızlarının başına gelen bu felakete boyun eğmeyip ellerinden gelen her şeyi denediler. En sonunda, doktorların “umutsuz yaka” olarak nitelediği Helen’in durumuna müdahale edilebileceğine ilk kez işaret eden Alexander Graham Beli (1847- 1922) ile ilişki kurdular.

Annesi ve karısı sağır olan Bell’in, telefonu bulmasıyla sonuçlanan çabalarının gerisindeki önemli itkilerden biri sağırlarla iletişimi mümkün kılmaktı. Bell’e göre Helen eğitilebilir ve topluma kazandırılabilirdi. Ana-baba Kellerler, Bell’in öğütünü tutarak Boston’daki ünlü körler okulu Perkins Institution’a başvurdular ve kızları için bir öğretmen istediler. Gelen öğretmen, uzun yıllar Hellen Keller’in yanından ayrılmayan ve onunla yakın dost olan Anne Mansfield Sullivan’dı. Daha önceleri kör olan Sullivan, Perkins Okulunu bitirmişti ve gördüğü tedavi sonunda artık tümüyle kör değildi. Genç öğretmenin gelmesiyle birlikte küçük Helen’de önemli değişiklikler baş gösterdi. Eski vahşiliği yerini uyuma ve öğrenme iradesine bıraktı. Öğretmen Sullivan’ın bir emme basma tulumbanın başında, bir yandan Helen’in ellerine su akıtırken, öbür yandan bağlantıyı kurdurana kadar sağır-dilsiz (1880-1968) alfabesiyle (parmak hareketleriyle) “su” sözcüğünü yazdığı ünlü deneyin ardından küçük kız hızla yeni sözcükler öğrendi, bunları elleriyle okudu ve sonunda yazmaya başladı.

Perkins Körler Okulunda düzenli derslere başladığında öğrencilerle parmak hareketleriyle konuşabiliyordu. Daha sonra Boston’daki Horace Mann Sağırlar Okulunda sesli konuşmayı öğrenecekti. Nasıl konuşulacağını, konuşanın dudakları üzerine ancak parmaklanyla dokunarak algılayıp öğrenebilen Helen, öğretmeni Bayan Sullivan’ın eşsiz yardımlarının yanı sıra kendi öz denetimi sayesinde de on yaşına geldiğinde okuyor, yazıyor ve kusursuz olmasa da konuşuyordu. Yirmi yaşında Radcliffe College’a girdiğinde Keller Alman, Latin, Yunan ve Fransız dillerini öğrenmişti, Üniversitenin ikinci yılındayken yazdığı “The Story of My Life” (Yaşamımın Öyküsü 1902) adlı ilk yapıtı çeşitli dillere çevrilen bir “liste başı” kitap oldu, Bunu çok sayıda başka kitapları izleyecekti. Üniversiteden ayrıldıktan sonra Keller ve can yoldaşı Bayan Sullivan Boston yakınlarında aldıkları eski bir çiftlik evine yerleştiler.

 

Helen Keller artık çeşitli dergilere makaleler yazarak geçimini sağlayan profesyonel bir yazar olmuştu. Ancak yaşamının en büyük uğraşı, kör ve sağırların durumlarını düzeltmek ve onları topluma bağlamak üzere çeşitli eylemler düzenlemek oldu. Bu nedenle sık sık konferans gezilerine çıktı, konuyla ilgili kitaplar yazdı ve farklı kör alfabelerini birleştirerek evrensel geçerliliği olan tek bir alfabenin geliştirilmesine çalıştı. Bu çabalarından dolayı çeşitli toplumsal kesimlerden kör ve sağırlarla ilişki kurduğunda karşılaştığı gerçekler, Keller’i toplumsal sorunlara eğilmeye yöneltti. Körlüğün, en yaygın olarak işçiler ve işçi çocukları arasında görülmesi rastlantısal değildi. Yoksulluk olduğu kadar kötü iş koşulları da bu yönde etkili oluyordu. Bu durumun değişmesi gerektiğine inanan Keller bir süre Amerikan Sosyalist. Partisinde etkinlik , gösterdiyse de, sonradan daha özgül bir sorun olarak kör ve sağırların durumunu değiştirmeye ve bu amaçla Amerikan Körler Vaktini geliştirmeye adadı kendini. Helen Keller, 1968 yılında öldüğünde arkasında pek çok kitap bıraktı.

 

Yorumlar

Free Porn Video