Havuç Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği

 

Havuç Faydaları Ve Zararları Nelerdir YetiştiriciliğiMaydanozgiller (Apiaceae) familyasından, ikiyıllık otsu bitki ve bitkinin sebze olarak değerlendirilen kökleri. Anayurdunun, Afganistan ve komşu ülkeler olduğu sanılır. ABD, Avrupa ve öbür ‘liman ülkelerde yaygın olan yabani havucun, bugün tarımı yapılanın atası olduğu düşünülür. Akdeniz yöresinde, Hıristiyanlık öncesi dönemlerde, Çin ve Kuzeybatı Avrupa’da ise, 13. yüzyılda havuç tarımı yapılmıştır. 20. yüzyılda karotenin (provitamin A) değerinin anlaşılması, karotence zengin olan bu bitkinin, besin kaynağı olarak önemini artırmıştır. Bugün, !liman kuşakta büyük miktarlarda havuç tarımı yapılmaktadır. ikiyıllık bir bitki olması nedeniyle havuç, ilk yıl toprak üzerinde dik rozetler oluşturan ince parçalı yapraklar ve toprak altında etlenerek gelişen bir kazık kök ile buna bağlı ince yan kökler oluşturur; ikinci yıl ise yaprak rozetlerinin içinden 60-100 cm uzunluğunda dallanmış çiçek sapları çıkar.

Ana ve yan dalların ucunda pembemsi beyaz renkli çiçeklerin oluşturduğu çiçek kümeleri (bileşik şemsiye) bulunur. Sarımsı gri renkli ve dikenli tohumları vardır. Havuç, makineli tarıma en uygun sebzelerden biridir. Taze havuçlar düzgün, lekesiz kabuklu, sıkı ve gevrek etli olur; parlak turuncu renk, yüksek karoten içeriğini gösterir. A, C, B1 ve B2 vitaminlerince zengin bir ürün olan havuç, çiğ olarak ya da pişirilerek tüketilir. Tohumlarından halk arasında gaz söktürücü, idrar artırıcı, adet getirici ve mide ilacı olarak yararlanılır. Ayrıca, havuçtaki kompleks karbonhidratlar vücuda enerji verir. Vücudun havuç suyunu sindirmesi kolaydır. Karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü dengelemesine yardım ettiğinden, havuç suyu tüm sebze suları içinde neredeyse en önemli ürünlerden biridir. Kaldı ki, havuçtaki alkalin mineralleri sinir sistemini korurken, ince bağırsak duvarlarını da çalıştırır ve düzenler. Bir de cildin, güneş ışınlarına karşı korunmasına yardım eder ki, bu özelliği ile havuç, açık havada dolaşmayı sevenler için bir koruyucu işlev görmesi bakımından son derece önemlidir.

Aşırı havuç suyu içtiğinizde, cildiniz hafif portakal rengi alırsa da bunun bir zararı sözkonusu değildir. Havuçlar kirli olsa bile kabuğunu soymamak gerekir. Çünkü 1/2 kg. havuçta 30 mg C vitamini, B1-B2-B6 vitaminleri, kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri bulunduğundan bu besinlerin büyük bir bölümü kabuğun altındadır ve bunu soyduğumuzda havuç besin değerinden çok şey kaybeder. Bunun yerine havucu musluğun altında hafifçe fırçalamak yeterlidir. Havuç tohumu (Semen Dauci): Havuç bitkisinin tohumlarında A vitamini, şeker ve karoten maddesi vardır. Havuç bitkisinin tohumları, kuvvet verici ve iştah açıcı olarak kullanılır. Kansızlığı giderici, deriye canlılık verici ve karaciğer rahatsızlıklannda rahatlatıcı havuç tohumu, adet söktürücü olarak da hastalara verilmektedir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video