Hava Tahmininin Önemi Nedir? Neden Önemlidir? Hakkında Bilgi

 

Hava Tahmininin Önemi Nedir Neden Önemlidir Hakkında BilgiGünlük yaşamda birkaç gün sonrası için planlama yaparken havanın durumu çok önemlidir. Örneğin hafta sonu pikniğe gidip gitmeyeceğimize ya da bir gün sonra okula gidecek isek ne giyeceğimize hava durumuna göre karar veririz. Tarımla uğraşan bir çiftçi için havanın durumu çok daha önemlidir. Ürününü ekecek ya da biçecek olan çiftçiler hava durumuna göre hareket etmek zorundadır. Çiftçi ürüne ilaçlama yapacak ise yağmurdan önce değil de yağmurdan sonra yapmalıdır. Buna karşın tarlaya dikeceği ürünü yağmurdan önce dikerse hem sulama maliyetinden kurtulmuş olacak hem de bir an önce ürününü ektiği için ürünün yetişmesi de daha hızlı olacaktır. Yağmurdan önce ürününü ekemezse toprağın kuruması, tekrar ekim ve dikime elverişli hâle gelmesi için beklemek zorunda kalacaktır.

Hava tahmini uçak ve gemilerin gidiş güzergâhlarını belirlemede çok önemlidir. Yaklaşan bir fırtınanın durumuna göre uçaklar ve gemiler için yeni güzergâhlar belirlenir ya da seferler iptal edilir. Kara yoluyla trafiğe çıkacak olan yolcular için de hava raporları çok önemlidir. Yetkililer hava raporlarına göre yollarda tuzlama çalışmaları yapabilir, polis kontrol noktaları oluşturabilir, itfaiye ve sağlık hizmetlerinde toplumun ihtiyacını karşılamak için gerekli önlemleri alabilirler. Sürücüler de yağış anında yolda kalmalarını önleyecek şekilde zincir, çekme halatı gibi ekipmanları temin edebilirler.

Benzer şekilde,hava durumunun bilinmesi, yaşanması muhtemel sel felaketleri ve aşırı sıcaklardan kaynaklanan kalp ve tansiyon hastalıkları için gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

 

Günler öncesinden yapılan hava tahmini ile harcanacak enerjinin boyutları hesaplanarak üretimin artırılması gerektiği bilinebilir.

Bazen, büyük şehirlerimizde kuvvetli yağış nedeniyle kazalar meydana gelebilmekte ve trafik tıkanabilmektedir. Bunun sonucunda çok büyük maddi zararlar ve hatta can kayıplar. yaşanmaktadır. Bu olumsuzluklar hava tahmin raporlarını dikkate alarak ve ona göre önlemler almakla çözülebilmektedir. Görüldüğü gibi hava tahmini günlük yaşantımızı birçok alanda etkilemektedir. Peki, hava tahmini nasıl yapılmaktadır? Çeşitli ölçüm araçlarından elde edilen verilen inceleyerek atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından neden olacağı sonuçları araştıran bilim dalına meteoroloji, bu alanda çalışan uzmanlara ise meteorolog denir.. Meteorologlar ölçüm araçlarından ve uzaydan çekilen uydu fotoğraflarından gelen verileri inceleyerek havanın nasıl olacağına ilişkin hava raporlarını oluştururlar.

 

Yorumlar

Free Porn Video