Hava Olayları Nelerdir? Nasıl Oluşur? İsimleri Hakkında Bilgi

 

Hava Olayları Nelerdir? Nasıl Oluşur? İsimleri Hakkında BilgiRüzgar

Rüzgâr, yüksek basınç alanındaki havanın alçak basınç alanına doğru akmasıyla oluşur. Yel adı verilen, şiddeti çok düşük rüzgarlar oluştuğu gibi fırtına adını verdiğimiz çok daha şiddetli rüzgarlar da oluşabilmektedir. Kasırga (tayfun) gibi şiddetli rüzgârlar ağaçları kökünden söküp devirebilmekte, evlerin çatılarını uçurabilmektedir. Rüzgarların birbiri ile çarpışarak girdap oluşturması ile meydana gelen hortumlar çok daha yıkıcı etkilere sahiptir.

Yağmur

Yağmur Havadaki nem, hava sıcaklığının düşmesi sonucu yoğunlaşarak çok minik su damlacıklarından oluşan bulutları meydana getirir. Bulut içinde sıcak hava yükselirken soğuk hava aşağı yönde ilerler. Bulut içindeki bu hava hareketi sonucunda su damlacıkları birleşerek büyür. Bulut içindeki hava hareketleri su damlacığının yere düşmesini engeller. Su damlacıkları, hava hareketinin taşıyamayacağı ağırlığa ulaşınca yeryüzüne yağmur olarak düşer.

Kar

Bulutların yapısındaki su damlacıkları sıfırın altındaki bir sıcaklıkta buz kristallerine dönüşür. Buz kristalleri birleşerek kar kristallerini oluşturur. Kar kristallerinin yeryüzüne düşmesiyle kar yağışı meydana gelir.

 

Dolu

Basınç farklılığı nedeniyle dikey doğrultuda aniden yükselen hava hareketleri sonucunda, havanın içindeki soğumuş su damlacıkları ani bir şekilde donarak buz küreleri hâline gelir. Bu buz küresine dolu denir. Bulut içindeki hava hareketinin şiddetine göre dolu tanesi çok büyük bir buz parçasına dönüşebilir. Dolu yağışı bitkilere, hayvanlara, insanlara, ev ve araçlara zarar verebilir.

Sis

Sis, yere yakın su buharının yoğunlaşması sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıklarından meydana gelmiştir. Sisli havalarda görülebilen en uzak noktaya olan uzaklığa görüş mesafesi denir. Görüş mesafesi havayolu, denizyolu ve karayolu seyahatlerinde çok önemlidir. Yeterli görüş mesafesi oluşmazsa bu şekilde seyahat edilmemelidir.

Kırağı

Kış günleri sabah dışarı çıktığımızda bitkilerin veya araçların camlarının buz parçaları ile kaplanmasına neden olan yağış şekli kırağıdır. Havadaki nemin, sıcaklığın sıfırın altında olduğu zamanlarda yeryüzündeki soğuk yüzeylere çarparak sıvı hale geçmeden doğrudan katı hâldeki buza dönüşmesiyle oluşur. Kırağı, bitkilerin gelişimini engelleyen bir olaydır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video