Hamilelikte Aşırı Kilolu Olmak | Kilolu Hamileler Normal Doğum

 

Hamilelikte Aşırı Kilolu Olmak | Kilolu Hamileler Normal DoğumHastalık Kontrolü Merkezleri (CDC) tarafından geliştirilen yeni tanımlara göre ABD’de kadınların yarısından fazlası aşırı kilolu ya da obez sayılıyor. Bu kadınların çoğu, özellikle de aşırı kilolu kategorisinin alt kısımlarında olanlar kendilerini aşırı kilolu görmüyor olabilir. CDC’nin kategorilerinin aynı VKİ’ye sahip kadınlar arasındaki tüm bireysel farklılıkları kapsamadığını anlamak önemlidir. Bunlar fiziksel görünüm üzerinde hüküm verme amacı taşımamaktadır. Aksine bu kategorilerin amacı kilonun sağlık ve hastalıkları nasıl etkilediği üzerinde bilinenleri yansıtmaktır; aşırı kilo ya da obez kategorilerine giren kadınların sağlık problemleri ve kronik hastalık riski daha fazladır. Daha önce 1. Bölümde, hamilelikten önce sağlıklı bir kiloya ulaşmanın neden hamileliğe bağlı sağlık problemlerini önlemeye ve çok fazla kilo almaya bağli bazı riskleri bertaraf etmeye yardım edebileceğini açıklamıştım. Ancak hamilelikten önce kilo vermek ve verilen kiloyu korumak her kadının başaramayacağı ideal bir durumdur.

Eğer hamileyken ideal kilo aralığının üzerindeyseniz yine de normal, sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz ama aşırı kilolu ya da obez kadınların karşılaştığı bazı risklerin farkında olmak iyi olur. Biraz aşırı kilosu olan kadınların bile metabolizmalarına bağlı problemlerle karşılaşma olasılığı daha fazladır. Bunlara bedendeki sistemlerin yiyeceklerden enerji elde etmesi ve bu enerjiyi beden fonksiyonlarını yerine getirmekte kullanmasıyla ilgili problemler dahildir. Metabolik sağlık problemleri arasında gestasyonel diyabet ve hamilelikte yüksek tansiyon da bulunur. Aşırı kilo ve obezite ayrıca düşük yapma, hamilelik komplikasyonları, bebek ölümü, doğumda problem, prematüre doğum, sezaryen ve idrar yolu problemleri riskini de artırır. Aşırı kilolu ve obez kadınların metabolizmaları üzerinde baskı 158, yaratacak diyetlerden kaçınmaları gerekir. Bol miktarda şeker ve beyaz un gibi rafine karbonhidratlar tüketmek insülin ve kan şekeri seviyelerinin çok hızlı ve şiddetli dalgalanmasına neden olabilir. Zamanla beden dokulara insülin duyarlılığını kaybeder ve bu durum kandan şekerin temizlenmesini ve bünyeye sokulmasına zorlaştırır.

Kan şekeri seviyesi sürekli olarak yüksek kalır, bu durum diyabete neden olabilir. Aşırı kilolu kadınlar, rafine tahıllardan ve aşırı ilave şekerden uzak durup tam tahıllardan yapılmış karbonhidratlara, meyve ve sebzelere, bakliyata ve az yağlı süt ürünlerine ağırlık vererek hamileliğe bağlı bazı komplikasyonların bertaraf edilmesini kolaylaştırabilirler. Makul egzersiz de metabolik sağlık problemlerini normale döndürmeye yardım edebilir. Obez kadınların hamilelik boyunca alması gereken kilo miktarı tartışmalıdır. Tıp Enstitüsünün mevcut tavsiyeleri obez olan kadınların bile gebelikleri sırasında az miktarda kilo alması gerektiği yönünde 6,8 kilo ya da daha fazla. Öte yandan 1996’da yapılan bir araştırma, gebelikteki kilo alımı arttıkça alınan her bir kilonun bebeğin kilosuna etkisinin giderek azaldığını ortaya koydu hamileyken bir kadının aldığı her kilo bebeğin ortalama doğum ağırlığını artırmaktadır, ancak bu etki aşırı kilolu ya da obez kadınlar kilo aldığında iyice azalmaktadır.

 

Başka bir deyişle, kilo yelpazesinin yüksek kanadında kadınların aldığı ekstra kilo bebeklerinin büyümesine yardımcı olmaktan ziyade, giderek kendi bedenlerine daha fazla yağ ekliyor. Fazla kilo hamilelik sırasında gebeliğe bağlı diyabet olarak da adlandırılan yüksek kan şekeri gibi komplikasyonlar gelişmesi riskini de artırır. Daha az kilo almak obezitenin getirdiği hamilelik komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir ve kadınların hamileliklerinin ardından vermekte zorlanacakları fazla kiloları almalarını önleyebilir. Obez kadınlar için azın çok anlamına gelip gelmeyeceğini kestirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak şimdilik dikkatli kilo alın ve aşırı yemeye değil iyi beslenmeye, hareketli olmaya odaklanın.

 

Yorumlar

Free Porn Video