Halat Çekme Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları

 

Halat Çekme Oyunu Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve KurallarıBu güç gösterisinde, sekizer erkek ya da kadından (bazen karışık da olabilir) oluşan iki takım yarışmaktadır. Amaç halatın öbür ucundaki takımı kendine doğru çekmektir. Rakibini 4 metre çekip ortadaki çizgiyi geçirebilen takım kazanır. Tüm karşılaşmalar üç çekmeden oluşur.

Beraber Çekmek

Hakemin üç tane komutu vardır: “Halatı al”, “Halatı ger” ve oyunu başlatacağını vücut diliyle apaçık belli ettikten sonra “Çek!” takımlar tüm güçleriyle ipe asılır ve rakiplerini çekmeye çalışır. Bariz bir şekilde yere oturmak veya hemen halatın çekmeye başlandığı noktaya dönmek uyarı gerektiren hareketlerdir. İki uyarı diskalitiye gerektirir ancak bir takım uyarı olmadan da diskalifiye edilebilir.

Halatın Boyutları

Halat en az 35 metre olmalıdır. Yerdeki çizginin tam üstüne denk gelecek şekilde ipin tam ortasında kırmızı bir işaret bulunur. Ortadaki kırmızı çizginin dörder metre uzağında iki tane beyaz çizgi bulunur. Rakibin beyaz çizgisini ortadaki çizginin üstüne getiren oyunu kazanır. Bu çizginin birer metre ilerisinde de mavi çizgiler bulunur. Takımların ilk oyuncuları bu çizgi üzerinde dizilir.

 

Tartılmak

Oyunun adil olması için sıkı ağırlık kuralları getirilmiştir. Erkekler dalında normalde 5 kategori vardır. 560 kg, 600 kg, 640 kg, 680 kg ve 720 kg. Kadınlarda ise 480 kg, 520 kg ve 560 kg kategorileri vardır. Oyuncular her oyundan önce tartılır ve ağırlıkları vücutlarının kolayca görünebilecek noktalarına yapıştırılır. Bu uygulamanın amacı kural dışı oyuncu değişikliğini engellemektir.

 

Yorumlar

Free Porn Video