Güvenli Yolculukta Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

 

Güvenli Yolculukta Alınması Gereken Önlemler NelerdirTrafik ortamında insanlar; sürücü, yaya ya da yolcu olarak bulunur. Trafikte güvenle yolculuk yapmak için trafik ortamında bulunan tüm bireylere az ya da çok birtakım sorumluluklar düşmektedir. Kara yolunda bir otomobil içinde veya toplu taşıma araçlarında yolculuğun güven içinde devam etmesi, öncelikle sürücünün sorumluluğundadır. Ancak araçtaki yolcuların ve araç dışında bulunan yayaların da sorumluluğunda bulunan bazı yükümlülükler vardır. Bunlar sürücülerin işini kolaylaştırır ve trafikteki güvenliği arttırır. Trafik ortamında yaya olarak bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı güvenlik önlemleri vardır. Yayaların güvenlik önlemlerine dikkat etmeleri, can güvenlikleri için gereklidir. Yaya kaldırımları yayaların güvenli bir şekilde yürümeleri için vardır. Yayalar kesinlikle yaya kaldırımlarını kullanmalı taşıt yolunda yürümemelidir. Yaya kaldırımlarında kaldırımın tamamını işgal etmek, yan yana yürümek, oyun oynamak, geçişi engelleyecek şekilde beklemek ayrıca bisiklet, motorsiklet gibi araçlar ile kaldırıma çıkmak doğru değildir. Kaldırımlarda grup halinde yürürken düzenli ve sağ taraftan yürünmelidir.

Grup kalabalık ise ikişerli sıra yapılmalıdır. Çocukları ile yolda yürüyen anne ve babalar çocuklarının ellerinden tutmalı ve çocuklarını taşıt trafiği olan tarafta değil diğer tarafta yürütmelidir. Aydınlatmanın az olduğu karanlık yollarda yayalar, araç sürücüleri tarafından fark edilmek için ışıklı bir cihaz taşımalı, açık renk giysiler giymelidir. Karşıdan karşıya geçişlerde yayalar; trafik işaretlerinin, trafik polislerinin, okul ve yaya geçitlerinin, alt ve üst geçitlerin bulunduğu yerleri kullanmalıdır. Bunlardan hiçbiri bulunmuyorsa kaldırımdan inilmeden yol kontrol edilmeli, önce sola sonra sağa ve tekrar sola bakılmalıdır. Yol boş ise acele etmeden, dikkatlice, hızlı adımlarla yola inilmeli ve yolun ortasında tekrar sağa bakılmalı araç yok ise karşıya geçilmelidir. Karşıdan karşıya geçerken yola dik olarak yürünmeli ve zaman kaybetmeden geçiş yapılmalıdır. Yol çok geniş ise yayalar karşıdan karşıya geçiş hızlarını buna göre ayarlamalıdır. Kırsal kesimlerdeki ve şehirler arası yollarda yaya geçitleri ve yaya kaldırımları bulunmamaktadır. Bu bölgelerde yolun yanında, araçların kullanmadığı toprak bölümler yani banketler bulunmaktadır.

Yayalar bu durumlarda banketleri kullanmalıdır. Araçlar tarafından fark edilmek için gidiş yönüne göre sol banketten yürünmelidir. Banketlerde yürürken iki kişiden fazla yan yana yürünmemelidir. Ayrıca yayalar trafikte dikkatli davranmalı, trafik kurallarına uymalı, park etmiş araçların arasından yola çıkmamalı yolda oyun oynamamalıdır. Trafik ortamında sürücü olarak bulunan bireyler; trafiğin güvenliği için yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine, trafikteki hız sınırlarına dikkat etmelidir. Trafikte sürücünün cep telefonu kullanması ya da başka işlerle meşgul olması; tepki verme zamanında gecikme, durma mesafesinde uzama, doğru çizgide seyredememe, stres ve gerginlikte artma, etrafında olanları fark edememe vb. olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Araç hareket halindeyken cep telefonu ile arama yapmak, numara çevirmek, çalan telefonu açmak sürücülerin dikkatinin dağılmasına neden olacağından araç içinde bu davranışlardan kaçınılmalıdır.

 

Araçların güvenli biçimde yol alması, öncelikle sürücülerin sorumluluğunda olduğundan sürücüler, araçlarını kontrol etmelerini güçleştiren durumları fark edip kaza riskini azaltmak için dikkatlerini dağıtacak bu gibi unsurlardan uzak kalmalıdır. Araç içinde cep telefonunu kapalı tutmak, bu açıdan en etkili önlemdir.Dünyada olduğu gibi ülkemizde de coğrafi koşulların sağlıklı kara ulaşımına izin vermediği bazı bölgelerde yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu bölgelerde sarp patika yollar, nehir ve derelerden geçmek için asma köprüler, yerel halkın kendi imkânlarıyla yaptığı teleferikler, karlı ve buzlu yollarda kullanılan kızaklar insanların ulaşım sağlamak için ürettikleri farklı çözüm yollarından bazılarıdır. Ülkemizde coğrafi koşulların ulaşımı zorlaştırdığı Karadeniz Bölgesi’nde tarımsal ürünlerin taşınması için yapılan ilkel teleferiklerle, kış mevsiminin sert ve uzun geçtiği Doğu Anadolu Bölgesi’nde eşya ve yük taşımacılığında kullanılan kızaklarla yine iklim koşullarının ve arazi şartlarının ulaşımı zorlaştırdığı bölgelerde kar motoru, atv gibi farklı araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Bu ulaşım araçları kullanılırken tüm ulaşım araçlarında olduğu gibi gerekli olan araç bakımı, emniyet kemeri kullanımı, kask kullanımı, gereğinden fazla yük ve yolcu taşınmaması gibi güvenlik önlemleri mutlaka alınmalıdır. Kış aylarında, soğuk havaların etkili olduğu yerlerde, kar ve buzlanmanın hâkim olduğu araçların kullanımını güçleştirecek iklim koşullarında trafiğe çıkmadan önce araç sürücülerinin gerekli önlemleri almaları oldukça önemlidir. Araç sürücülerinin kış lastiği takmaları, lastik basınçlarını kontrol etmeleri, dondurmaz (antifriz) su kullanmaları; araçlarında devamlı halat, takoz, kar zinciri vb. malzemeleri bulundurmaları gerekmektedir. Sürücüler; coğrafi koşulların engebeli, iniş ve çıkışların fazla olduğu güzergâhlarda araç güvenlik donanımlarının (ABS, ASR, EBD vb.) aktif durumda olmasına dikkat etmelidir. Bu nedenle sürücülerin araç kullanırken bulundukları iklim koşullarını göz önüne alarak araçlarını kullanmaları; yağmurlu ve karlı havalarda ani fren, ani kalkış gibi manevralardan kaçınmaları, bulundukları coğrafi koşulların ve iklim koşullarının şartlarına göre araç bakımlarını yapmaları hem kendi güvenlikleri hem de trafik güvenliği için oldukça önemlidir.

Trafik ortamında yolcuların da dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Yolcular öncelikle trafikte araç seyir halindeyken emniyet kemerlerini bağlamalıdır. Yük ve eşya taşıma amacı ile kullanılan üzeri açık traktör. kamyon, kamyonet vb. kasalı araçlarda zaman zaman insanların yolculuk yaptığı görülmektedir. Bu yolcular hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmaktadır. Genellikle kırsal kesimlerde ve köylerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Yolculuk esnasında üstü açık araçlarda yolculuk yapan bu yolcular, tabelaya çarpma, ağaç dallarına takılma, elektrik direklerine çarpma, ani fren yapıldığı durumlarda araçtan düşme vb. olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler. Bunun sonucunda ağır yaralanmalı ve ölümlü kazalar görülmektedir. Bu nedenle üzeri açık yük ve eşya taşımak için kullanılan araçların üzerinde yolculuk yapmak trafik güvenliği açısından oldukça sakıncalıdır.

 

Emniyet Kemeri:

Belirli sürücü ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında, koruyucu tertibat kullanması mecburidir. Özel araçlarda, şehirler arası otobüsler ile şehir içi otobüs ve minibüslerde “emniyet kemeri”nin bulundurulması ve kullanılması zorunludur.
Ancak

  • Yerleşim yeri içinde, servis araçları hariç, ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüslerdeki yolcular,
  • Geri giden veya park yerlerinde 25 km/sa.i geçmeyen hızla seyreden sürücüler,
  • Yakın koruma, harekat, tatbikat ve devriye görevi yürüten veya olaylara müdahale eden askeri ve genel koltuk görevlilerinden sürücü ve yolcu konumunda bulunanlar,
  • Görev ya da ekip çalışması ile özel pozisyonlarda bulunduklarında acil servis görevlileri emniyet kemeri kullanmak zorunda değildir.

Yönetmelik’te ayrıca 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak 135 cm’den uzun çocuklar, çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler. Çocuk bağlama sistemleri olmayan araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamaz. Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur. Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda ise yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar. Araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur.

Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, ilgili Yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya çocuk oto koltuğu sistemi (isofix) bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur. Yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:

a) Sürücü tarafından

b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından

c) Görsel-işitsel vasıtalar tarafından

Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak kişilerin resmi veya özel sağlık kuruluşlarından emniyet kemeri takamayacağına dair sağlık raporu almaları gerekir. Bu kişiler raporda belirtilen süre zarfında emniyet kemeri takmaktan muaf tutulur. Bu raporların görevlilerce istenildiğinde ilgili tarafından gösterilmesi zorunludur. Emniyet kemeri, kazaları önlemeyen ancak kaza anında meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güven İlk aracıdır. Pek çok kazada emniyet kemeri kullanımı sayesin. de insanların hayatı kurtulmaktadır. Ancak bir emniyet kemerinin görevini yerine getirebilmesi için kemerin kullanan kişinin boyuna ve kilosuna uygun şekilde bağlanmış olması gereklidir. Bu nedenle çocukların kullanacağı emniyet kemerinin seçimi ve kullanım şekli büyük önem taşımaktadır.
Emniyet kemeri kullanmamak bir hata olmakla birlikte kemer kullanacak kişilerin “Gideceğim mesafe kısa, arka koltukta oturuyorum, hava yastığım var…” bahaneleriyle emniyet kemerini takmaması çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.

Çocuk Koltuğu:

Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılması, araç içinde bulunan çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemek içindir. Eğer bu önlenemezse kaza anında çocuk, aracın iç yüzeyine şiddetle çarpacaktır. Bunun sonuçlarını tam olarak kestirmek mümkün değilse de ağır şekilde yaralanmalara sebep olacağını tahmin etmek güç değildir. Çocuk koltuğu kullanılması hâlinde özellikle yaralanmaların şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi bazı hâllerde yaralanmaların tümüyle önüne geçmek de mümkündür. Çocuk koltukları bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı ve okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grupta incelenebilir. Bunların kullanım amaçları aynı ise de kendi özelliklerine göre kullanılması gereklidir. Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir.

Aksi hâlde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Tüm yolcular; kendi araçlarında, toplu taşıma araçlarında başkalarıyla paylaşılan yolcu otobüslerinde, servis araçlarında seyahatleri sırasında belli kurallara uygun hareket ederek kendi güvenliklerini ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atmamakla yükümlüdürler. Yolcuların araç içinde güvenle yolculuk yapmaları için kişilerin uyması gereken bazı kurallar vardır: Cep telefonu ve benzeri elektronik araçları yolculuk boyunca açık tutmak, emniyet kemerini bağlamamak, yolculuk sırasında araç içinde dolaşmak, çocukları ön koltuklara oturtmak, araçların kapasitesinden fazla yolcu almak ve çocukları kucakta taşımak gibi trafikte tehlikelere yol açacak davranışlardan herkesin kaçınması gerekmektedir.

 

Yorumlar

Free Porn Video