Güreş Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Güreş Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiGüreş oyuncuların rakiplerini çeşitli tutuşlarla yere yapıştırmaya çalıştıkları bir dövüş sporudur. Gücün yanısıra konsantrasyon ve strateji gerektirir. Başlıca iki türü, serbest stil ve daha yaygın olan grekoromendir. Kadınlarda güreş de ABD gibi birkaç ülkede sevilir. Güreş dünya çapında sevilir. Özellikle ABD, Güneydoğu Avrupa, Batı ve Orta Asya’da yaygındır. Grekoromen ve serbest güreşin yanısıra Izlanda’da glima, Iran’da kushti, İsviçre’de schwingen, Türkiye’de yağlı ve Rusya’da sombo olmak üzere pek çok yerel biçimi vardır. El 1987’de Kadınlarda Serbest Stil Dünya Şampiyonası başlatıldı.

Yarışmacı Profili

Güreşçiler bedenen güçlü ve atik olmalıdır. Antrenmanlar güç ve kondisyonu arttırmak için ağırlık kaldırma ve uzun mesafe koşusu içerir. Ayrıca güreşçiler talim eşleriyle hamleleri çalışır.

Dövüş Alanı

Güreş minderi gösterildiği gibi işaretlenmelidir. Kauçuk yüzeyin yerden yüksekliği 1.1 metreden fazla olmamalıdır. Güreşçilerin dövüş başındaki köşelerini belirten karşılıklı kırmızı ve mavi üçgenler vardır. Maçlar, tüm hareketlerini yakından görebilmek için güreşçilere minderde eşlik eden bir hakem tarafından izlenir. Kenarlarda bir yan hakem ve minder başkanı olarak bilinen üçüncü bir yetkili oturur. Hakemin kaçırdığı bir ihlal görürlerse dövüşü durdurabilirler.

 

Süre Tutmak : Serbest stilde tuş maçı sonlandırır. Gerçekleştirmek için yaklaşık bir saniye korunmalıdır- hakemin Fransızca 21, 22 (vingt-et-un, vingt-deux) sayabilmesi için geçen süre. Altı puan önde olan bir güreşçi dövüşün bu bölümüyle ödüllendirilir.

Dövüş Kuralları

Dövüşler, 2’şer dakikalık üç devreden oluşur. İki devreyi kazanan güreşçi galip ilan edilir, Eğer bir güreşçi rakibin her iki omzunu yere getirirse, anında kazanır, Dövüşler, yüksek puanlı güreşçi tarafından kazanılır. Puanlar, -hamleye göre birden beşe kadar- hakemlerce fırlatmalara ya da rakibi yere sermeye, özellikle de sırtın yere yakın olduğu, tuş etmeyi mümkün kılan “künde”ye verilir.

Serbest Stil Devirme: Serbest stil güreşte kolların önemli bir rolü olmasına karşın, ilk tutuşma sırasında bacak tutuşları baskın çıkar. Dövüşün büyük bölümü dövüşçülerin ikisi de yerde iken geçer. Çift dalmak rakibi yere yıkmak için kullanılan alışılmış bir yoldur.

 

Greko-Romen Tutuş : Grekoromen tutuşlarda iki kategori vardır: ayakta ve minderde tutuşlar. Heyecan verici bir hamle burada gösterilen omuzdan aşırmadır. Diğer güreşçi düşerken aradan çekilebilmek için güç, zamanlama ve çeviklik gerektiren baştan ve kalçadan atışlar da çarpıcıdır.

Kavramak

Grekoromende sadece gövde kullanılır. Bacaklar tutuş için kullanılamaz ve tutulamaz. Serbest stil daha çok her şeyin geçerli olduğu bir oyundur, kasıklardan tutmaya bile izin verilir.

Başlama Konumları

Hakem oyuncuları köşelerinden çağırır. Giysilerinde sivri cisimlerin olup olmadığını ve tırnakların uzunluğunu kontrol eder. Bunun ardından birbirlerini selamlar ve dövüş başlamadan önce el sıkışırlar.

 

Yorumlar

Free Porn Video