Grip Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Grip Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Nasıl Tedavi EdilirGrip (influenza) son derece bulaşıcı, ateşli bir virüs hastalığıdır. Hastalık havadan geçen damlacıklarla, örneğin öksürme ve hapşırma esnasında çevreye dağılan salyalarla bulaşır. Özellikle kış aylarında ciddi grip salgınları baş gösterir. Tipik grip belirtileri hastalığın bulaşmasından üç ila yedi gün sonra ortaya çıkar: Bunlar yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı ve uzuvlarda ağrı, karın ağrısı ve bitkinlik halidir. Yaklaşık üç gün sonra ateş düşer. Ateş yeniden yükselirse, ikincil bakteriyel enfeksiyon sonucu orta kulak iltihabı, bronşit veya akciğer iltihabı türü bir hastalık gelişmiş demektir. Bir kez grip geçirdikten sonra, vücut birkaç ay veya birkaç yıl bu grip mikrobuna karşı bağışıklık kazanır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yüksek ateş 2) Öksürük 3) Baş ağrısı 4) Uzuvlarda ağrı 5) Karın ağrısı

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzun ateşi 39°C’nin üzerine çıkıyor ya da çocuğunuz ilk ateş dalgasından sonra yeniden ateşleniyorsa, doktora gitmelisiniz.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Bu hastalığa karşı belli bir tedavi yoktur. Doktor yatak istirahati ve belki ateş düşürücü fitil ve şurup verebilir. İkincil bakteriyel enfeksiyon varsa, doktor antibiyotik verir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzun yatak istirahatine uymasını sağlayın, ama üstünü fazla kalın örtmeyin. Çocuğunuza bolca içecek verin, en iyisi açık normal çay ya da içine bir tutam tuz ve biraz portakal suyu katılmış papatya çayı olacaktır. Korunma amacıyla, grip salgını olan dönemlerde kalabalık insan gruplarının bir araya geldiği sinema, spor gösterisi ve benzeri kamuya açık toplantılardan kaçının. Grip aşısı sadece doğuştan kalp sorunu, astım ya da mukovisidos gibi hastalıkları olan çocuklara önerilir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Baldır sargısıyla, ateşini düşürün veya çocuğunuza ateş düşürücü fitil ya da şurup verin. Vücudunu günde iki üç kez suyla (18°C) yıkayın.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video