Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır? Zararlı mı? Yan Etkileri ve Faydaları

 

Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır? Zararlı mı? Yan Etkileri ve FaydalarıPaçavra gribi hastalığını tanımlayan tıbbi terim influenzadır. İnfluenza kelimesi İtalyanca kökenlidir ve ingilizcedeki influence kelimesiyle aynı olan “etki” anlamındadır. Hastalığın birdenbire yayılarak herkesi aniden aynı anda etkilemesini tanımlar. 1743 yılında İtalya’da başlayan bir salgın tüm Avrupa’ya yayılmış, influenza ismiyle anılmıştır. Virüsü kapan herkesin kendini yaygın kas ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı nedeniyle paçavra gibi hissettiği, ateşler içerisinde durmadan öksürüp hapşırdığı bu ağır grip hastalığı evlerden, okullardan, kreşlerden, iş yerlerinden uzak dursun! Paçavra gribine yol açan influenza virüsü, ayakta atlattığımız soğuk algınlığına yol açan virüslerden tamamen farklıdır. İnfluenza virüsü sadece insanları değil, kuşları ve memeli hayvanları da hastalandırır. insandan insana bulaştığı gibi, hayvandan insana da bulaşabilir.

İnfluenza virüsü sadece RNA taşır ve A, B, C olmak üzere üç tipi mevcuttur. A tipi, üzerinde taşıdığı hemaglütinin (H) ve nöraminidaz (N) proteinlerinden köken alan ve H1 N1 , H2N2, H3N2, H5N1 , H7N7, H1N2 şeklinde uzayıp giden bir liste oluşturan alttürlere sahiptir. İnfluenza virüsü mutasyonlarla antijenik yapısını değiştirme gücüne sahiptir ve böylece ara ara yapısını değiştirerek bağışıklık sistemimize yanıltıp kolayca yayılan salgınlara yol açar. Virüs, influenza hastalığına yakalanan kişilerin öksürüp hapşırmasıyla hava yoluyla insandan insana geçer. Hastalığın kuluçka dönemi 1 ila 4 gün arasındadır. Virüsü kapanlar, belirtilerin ortaya çıkmasından önceki 2 gün içerisinde, belirtiler ortaya çıktıktan sonra da en az 5 gün süreyle etrafa virüs saçarlar. Bu durum, virüslerden kurtulmanın ne kadar zor olduğunu bizlere bir kez daha gösterir.

Düşünsenize, virüsü kaptığından haberi bile olmayan, henüz belirtilerin başlamadığı, sağlam görünen bir kişi de size her an virüs satabilir. Kalabalık ortamlarda virüsten kaç kaçabilirsen! İnfluenza salgınları genelde aralık-mart aylarını kapsayan dönemde ortaya çıkar. Virüs bazen ülkeleri, kıtaları kat edip milyonlarca kişiyi hastalandırarak ölümlere yol açabilir. Boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı, ateş, halsizlik, kuru öksürük, bulantı ve kusma bu hastalığı geçirmekte olan kişiyi bir hayli hırpalar. Çocukların ve 65 yaş üstü kişilerin influenza nedeniyle hastaneye yatırılmaları ve ölümcül olabilecek sorunlarla boğuşmaları söz konusu olabilmektedir. İnfluenza virüsünün çocuklarımızı hasta etmesini önlemenin en iyi yolu, çocuk hekimimiz uygun görürse eğer, her sonbahar döneminde aşı olmaktır. Grip aşısı her çocuğa uygulanan, temel aşı programındaki bir aşı olmadığından, akla pek çok soru gelir.

 

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Sonbahar döneminde grip aşısı uygulanırken, aşı olan kişinin o anda vücudunda canlı virüs mevcut olmadığından emin olunmalıdır. Aşının uygulandığı anda grip olan ya da virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde mevcut viral enfeksiyon, aşının da etkisiyle iyice alevlenebilir. Tamamen sağlıklı bir kişiye grip aşısı uygulandığında aşının önemli bir yan etkisi olmaz. Aşının uygulanmasını takip eden ilk 48 saat içinde hafif ateş ya da bir vücut kırgınlığı ortaya çıktığında uygun dozda etken maddesi parasetamol olan ilaçlar kullanılmalıdır.

Grip Aşısı Ne Kadar? Grip Aşısı Fiyatı

Vaxigrip aşısı eczanelerdeki fiyatı 18 TL’dir. Vaxigrip grip aşısıdır. Bu fiyat zamanla artış gösterebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video