Göz Kapağı İltihabı (Blefarit) Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Göz Kapağı İltihabı (Blefarit) Nedir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiGöz kapağı iltihabı soğuk algınlığı hastalıkları ya da endojen egzama sonrasında sıklıkla görülür. Göz kapağı kenarlarının iltihaplanmasına alerjiler ya da mekanik tahriş unsurları yol açabilir. Mekanik tahriş unsurları arasında örneğin toz veya kum taneciklerini sayabiliriz. Blefaritte göz kapaklarının özellikle kenarları şiddetle kızarır, şişer ve pul pul olur. Ayrıca, göz kapaklarını birbirine yapıştıran cerahat kabukları oluşabilir. Bazen göz kapaklarının kenarlarında bulunan bezler ve kirpik kökleri de etkilenir. Bu gibi durumlarda blefaritin arpacığa çevirmesi riski vardır.

En sık Görülen Belirtiler: 1) Şiddetle kızarmış, şişmiş göz kapakları 2) Göz kapaklarında kepeklenme 3) Kenarları yapışan göz kapakları

Cerahatli iltihaplanmalarda kızılötesi ışık acıları gidermeye bilir, ama arpacığın daha çabuk baş vermesini ve olgunlaşıp patlamasını sağlar.

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Teşhisi kesinleştirmesi için doktora gidin. Blefarit altı gün geçmesine rağmen iyiye gitmediyse, doktor çocuğunuza bir göz doktoruna sevk edecektir. Bazı durumlarda sorunun nedeni doğru gözlüğün kullanılmasıyla ortadan kaldırılabilecek bir görme bozukluğu olabilir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Ağır vakalar da doktor gözdeki iltihaptan bir sürüntü örneği alarak, bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığına bakar ve gerekiyorsa antibiyotikli göz damlası verir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Evde hazırlanan ilaçlar; Çocuğunuzun gözlerini günde iki üç kere Ilık, kaynatılmış suyla yıkayın. İltihap kabuklarını silmeden önce, yumuşatın. Bunun için pamuk değil, keten ya da pamuklu kumaş kullanın.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video