RTÜK Netflix, PuhuTv, Blu Tv ye Sansür mü Uyguluyor ? | Full Bilgi

RTÜK Netflix, PuhuTv, Blu Tv ye Sansür mü Uyguluyor ?

Geçenlerde yayınlanan Resmi Gazete ile Netflix, PuhuTv, Blu Tv gibi platformlara RTÜK tarafından sansür uygulanabileceğini duymuşsunuzdur. Peki bu uygulama doğru olur mu, hukuken geçerli diyebilir miyiz ve aynı zamanda etkili olacak mıdır ?

Netflix gibi platformlarda kredi kartı bilgileri isteniyor ve bu şekilde üye olabiliyorsunuz. Eleştirilere konu olan şey ise bu gibi platformlarda “çocuk” bölümünde çocukların uygun olmayan içeriklere erişmesinin mevcut olması. Özellikle müstehcen içeriklerin internet ortamında yoğun olduğunu biliyoruz. Ama aynı zamanda reşit kişilerin de istediği içeriğe ulaşma özgürlüğünün olduğunu da bilmekteyiz. Aradaki dengeyi kurmak ise Yayınlanan yönetmeliğe göre RTÜK’ün görev ve yetkisi altına alındı.

PuhuTv, Blutv gibi platformlarda ise bilindiği üzere doğrudan erişim sağlanabiliyor. Bu gibi platformlarda ise daha çok ülkemizde üretilen eserler yayınlanıyor. Bu eserlerde ise aile ilişkilerini ve sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilecek sahneler olduğu iddia edilmekte.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” (ileride yönetmelik olarak anılacaktır.) 01.08.2019 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Peki bu yönetmelik neleri kapsıyor? Hukuken nasıl değerlendirilmeli?

Öncelikle belirtmek gerekir ki anılan yönetmelikte Netflix, Puhutv, Blu Tv gibi kuruluşlar “Medya Hizmet Sağlayıcı”[1] şeklinde bir tanımlamayla karşımıza çıkmaktadır.

Açıkçası yönetmelikteki anlam karışıklıkları ve kavram kargaşasından herhangi bir hukuki mana çıkarmanın çok güç olduğunu, hukuk tekniğinden de aşağıda detayını sunacağımız üzere uzak bir yönetmelik olduğunu başta belirtelim.

Yayınlanan yönetmeliğin geçerli olup olmadığını Ad- Hoc Hukuk Bürosu Avukatları yorumladı ve bir yazı kaleme aldı. Bursa Avukatlarının kaleme aldığı yazıyı linkten okuyabilirsiniz.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.