cocukparasi.com | Full Bilgi

cocukparasi.com

Çocuk Parası Sorgulama

Bu şekilde durumlarda kişinin kendi PTT çocuk parası sorgulama işlemini yapması gerekir. Peki, PTT çocuk parası sorgulama nasıl yapılır? Aslına bakarsak bu işlem son derece kolaydır. O yüzden 444 1 788 PTT nolu çocuk parası sorgulama telefon numarası ile müşteri hizmetleri telefonu aranır ve T.C. Kimlik bilgileri verilerek adlarına gönderilen bir para var mı yok mu sorgulanır. Para adınıza açılan hesaba yatırıldı ise görevli paranızın yatırılmış olduğunı söyleyerek size şube bilgisini de aktararak kimliğiniz ile paranızı çekebileceğinizi belirtecektir. Paranın yatırılmadığı durumlarda ise istekçe verdiğiniz bölge müdürlüğü ile görüşmede bulunarak bir problem olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Kimi zaman hatalı girilen bilgiler sebebi ile para gönderme işlemlerinde sıkıntılar yaşanmakta olup gene bazı durumlarda yaşanmış olan gecikmelere bağlı olarak ta paraların gönderilmesi gecikebilmektedir. Ancak yine de genel anlamda çocuk doğum parası bedelinin en geç başvuruyu takip eden 30 gün içinde yapıldığı bilinmektedir.

Ayın 23’ünden sonra yapılan başvurularda ise bu süre kimi zaman 2 aya kadar uzayabilmektedir. Hatalı bir bilgi girişinin yapılmadığı durumlarda ise müracaat tarihine bakılmaksızın başvuruların 2 ayın sonucunda neticelandırılarak çocuk parası yardımı tutarlarının PTT şubeleri üzerinden açılan hesaplara yatırılması gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı 2 ayı aşkın zamandır beklemelerine karşın bebek yardım parası alamayan kişilerin ilgili kuruma başvuruda bulunarak bilgilerinin doğruluğunu teyit ederek bir hata varsa düzelttirmeleri önemlidir.

Sigortam Yatıyor mu?

Topraklarımızda çalışan insanların hemen hemen çoğunun hakkı, hak ettiği yeniliyor ve sigortaları ödenmiyor. Bazı kanunuz işverenler tarafınca aksatılan veya çalışanlamış olurın sigortalarını ödememelerinden kaynaklanan mağduriyetler yaşanmaktadır. Sigortalıların, sigortam kaç gün yatmış, nasıl öğrenebilirim sorularına yanıt olacakları sorgulama işlemlerini mutlaka yapmaları gerekecektir. Emeğinin karşılığını almış olduğunı düşünen çalışanlar kimi zaman sigorta ödemelerini ve sigorta başlangıç sürelerini öğrenmede geç kalmaktadır.

Bazı işverenler işe başlandığından itibaren çalışan bireyin sigortasını aktifleştirmeye adım atar. Sigortam yatıyor mu diye düşünmeyin, sigortanızın yatıp yatmadığına bakın. Bazı işverenler ise deneme süresi adı altında, yeni işe süregelen kişileri 1-2 ay kadar sigortasız çalıştırmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ne olursa olsun sigortam etken mi araştırması yapılması gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde sigortalı işlerde asla deneme süresi şeklinde bir durum söz konusu olamaz. Her işçi işe başladığı günden itibaren sigorta primlerinin yatmış olduğuna kesin olmalıdır.

Yaşam koşulları ve hızla gelişen teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde, resmi işlerde yanlışlıklar ve bazı kayırmaların da önüne geçbilimselştir. Eskiden karşılaşılan rüşvet yada bazı bilinçli kayırma durumları artık web üzerinde kayıtlı olan bilgiler ile yapılamamaktadır. Bu vaziyet her zaman çalışanın ve işçinin hakkını aramasında önemli rol oynamaktadır. Çalışan yurttaşlar kendisi ile ilgili üzerinde hakkı bulunan her resmi işi denetim edebilir ve sorgulayabilir. İnternet kullanımındaki artık ve hızla gelişen teknolojinin resmi işlerde de etken kullanılması yardımıyla sigorta primleri ve sigorta ödemeleri hakkında informasyon sahibi olabilmektedir. Sigortamın başlayıp başlamadığını iyi mi öğrenebilirim diye düşünen her işçi bu merakını giderecek bir müessese aramaktadır. Eskiden olduğu gibi resmi dairelere giderek, sıra beklemek zorunda kalmadan internette kayıtlı olan bilgilere ulaşmak çok kolaydır. E-devlet sistemi yardımıyla biroldukça resmi işlem sıra beklemeden halledilmektedir.

Detaylı Bilgi : https://www.cocukparasi.com/


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.