Çocuk Masalları, Hikaye ve Masal Oku

Çocuk Masalları, Hikaye ve Masal Oku

Masal OkuMasallar, insanoğlunun ilk gününden bugününe, ağızdan ağza aktarılarak sözlü olarak ulaşmıştır. Sözlü kültürün önemli bir parçası olan masallar ve hikayeler çocukların eğitimi için de oldukça önemlidir. Bu sebepledir ki çocukluk çağının vazgeçilmezi her zaman Çocuk masalları olmuştur. Masal okuma serüvenini ilginç kılan şey masalın olağanüstü olaylarla süslendirilmesidir. Olağanüstü olaylar ve hayali karakterler çocukların ilgisini cezbeder. Hayali karakterler ve olağanüstülükler sayesinde, her çocuğun hayal dünyasında en az bir masal yer edinmiştir.

Masal okumak her çocuk için elzemdir. İyi bir eğitim öğretim aracıdır. Çocuklarına masal okumayı tercih eden ebeveynler onların gelişimine destek olurlar. Masalların çocuklar üzerindeki etkisi yüksek olduğu için henüz okul öncesi çağında masallarla tanışmalılar.

İyi bir masal anlatıcısı olmak için şunlara dikkat etmelisiniz; Masallara tekerlemelerle başlayın, çocuğun ilgisini ve dikkatini masallara vermesini sağlayın. Masalları okumaya başladığınızda duyduğu ilk sözcükler, yani tekerlemeler çocuğunuzda önce bir anlam belirsizliği oluşturur daha sonra sözcük uyumu sayesinde onun dikkatini çeker ve duyduğu sözler onun hoşuna gider. Dikkati ne kadar yüksek olursa o kadar yararlı olur. Masallardaki olay örgüsüyle çocuğunuzun olaylara bakışı farklılaşır. Hayal dünyasıyla masaldaki dünya arasında bir bağ kurar ve anlam bağı oluşturur.

Peki hangi masalları okuyalım dediğinizi duyar gibiyim. Dünya klasik masallarının eşsiz örnekleri şüphesiz Ezop masalları, La fontaine masalları, Beydaba masalları ve Keloğlan masalları olmak üzere Türk masallarının birçoğunu okuyabilirsiniz. Masal okuyan çocukların hayal dünyaları okumayanlara nazaran oldukça gelişmiştir. Kültür ve değerler aktarımı masallar yoluyla daha rahat gerçekleşir. Çocuklar masallar yoluyla şu değerleri daha iyi benimserler; iyilik yapmak, kötülükten sakınmak, haksızlık etmemek – adil olmak gibi pek çok ahlaki değeri öğrenirler ve daha rahat benimseyip kabul ederler. Masallarda genellikle iyiler kazanır, kötüler kaybeder. Doğruluk her şeyin üstündedir. Adalet bir gün mutlaka tecelli eder gibi inanışları masallar yoluyla kazanırlar.

Günümüzde teknoloji sayesinde masallara ulaşmak çok kolay, örneğin şu site; masal oku Dünyaca ünlü masalların birçok örneğini masal okurları için online yayınlıyor. Tüm masalları ücretsiz olarak okuyabiliyorsunuz. Çocuklarınız internette bu tür yararlı sitelerde vakit geçirebilmeliler, anne babalar çocuklarını her zaman doğru hedeflere yönlendirmeliler.

Herkese sevgiler, saygılar.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.