Futbol Nedir? Hakkında Bilgi | Hareketleri, Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

Futbol Nedir Hakkında Bilgi  Hareketleri, Teknikleri Ve Kuralları  NelerdirFutbolun güzelliği ve popülerliğinin nedeni basitliğidir. On birer kişiden oluşan iki takımın da amacı birbirlerinin kalesine gol atmaktır. Futbolda, kriket ve ragbi gibi daha karmaşık takım oyunlarına kıyasla daha az kural bulunmaktadır ve karşılaşmalar genelde daha serbest ve oldukça heyecan vericidir. Dünyanın en popüler sporu olan futbol, hem kadınlar hem de erkekler tarafından dünya üzerindeki hemen hemen her ülkede şevkle oynanmakta ve izlenmektedir. Bu spor, 1863’te kurulan Futbol Birliği nedeniyle genelde “birlik futbolu” olarak bilinmektedir. Ayaktopu terimi “birlik” teriminden türetilmiştir. Bir futbol karşılaşması, on birer oyuncudan oluşan iki takımla, dikdörtgen bir sahada oynanır. Oyun kırk beşer dakikalık iki yarıdan oluşur ve arada kısa bir mola verilir. Futbolun, plal futbolu ve salon futbolu gibi farklı türleri de vardır. Genelde “futsal” olarak bilinen salon futbolu beşer kişiden oluşan iki takımla oynanır. Oyun yirmi dakikalık iki yarıdan oluşur. Futbolun dünya çapındaki idari merkezi 1904’te kurulan ve 208 üyesi olan FIFA’dır (Federation lnternationale de Football Association, Uluslararası Futbol Birliği).

Oyuncu Profili

Futbolcular genelde yağsız ve atletiktir. İleri derecede top tekniğine sahiplerdir. Güçlü ve dengeli koşuculardır; aniden ve sürekli yön değiştirebilme yeteneklerine sahiplerdir. Hem süratle koşabilir hem de enerjilerini doksan dakikaya yayabilirler. Ayrıca karşılaşma boyunca durmadan koşabilirler. Futbol vücut temasına dayalı bir spor olduğu için oyuncular, özellikle kaleciler kafaya çıkan oyuncularla mücadele ederken cesur olmalıdır.

Saha

Futbol düz, dikdörtgen çim sahada veya yapay çim sahada oynanır. Sahanın boyutları ve şekli aşağıda verilmektedir. Sahanın sınırları taç çizgisi ve avut çizgisi ile belirlenmiştir. Eğer top tamamen bu çizgilerin dışına çıkarsa oyunun dışına çıkmış olur, eğer kale direkleri arasında kalan kale çizgisini geçerse gol olur. Topun bir kısmı çizgi üzerinde ise hâlâ oyunda demektir. Çoğu karşılaşma çim sahada oynansa da, Afrika gibi ülkelerde yapay çim saha daha çok kullanılmaktadır. Çünkü çim sahaların bakımı için bol miktarda su gerekmektedir ve Afrika gibi ülkeler için bu ciddi bir sorundur. Fakat yüzey ne olursa olsun herkes futbol oynayabilir, çünkü sadece iki takım, bir top, iki eğreti kale ve oynayacak düz bir zemin yeterlidir. Bir parkta, tarlada, sokakta ya da plajda, istediğiniz her yerde futbol oynayabilirsiniz.

 

Oyuncu Pozisyonları

Bir futbol takımı hücum, orta saha, savunma oyuncuları ve bir kaleciden oluşmaktadır. Oyuncular yeteneklerine ve stillerine göre bu pozisyonlara dağılırlar. Kaleci dahil herkes gol atabilir fakat gol atmak hücum oyuncularının temel işidir. Hücum oyuncuları müthiş süratli, geniş saha görüşüne, becerikli ayak hareketlerine ve gol vuruşuna sahip oyunculardır. Orta saha oyuncuları savunma ile hücum oyuncuları arasındaki bağlantıyı kurar, hem hücum hem de savunmacı niteliklere sahiplerdir. Savunma oyuncuları golleri engelleme konusunda kaleciye yardımcı olurlar. Bu oyuncular iyi adam tutabilme ve hava toplarına hâkim olma özelliklerine sahiptir. Topu eliyle tutmasına izin verilen (sadece ceza sahası içinde) tek oyuncu olan kaleci, kıvraklığa ve keskin reflekslere sahiptir. Yedekler karşılaşma süresince oyuna girebilecek oyunculardır. Oyundan çıkan oyuncu bir daha oyuna giremez.

1

1

 

1

1

1

1

1

Futbolun kralı

Brezilyalı efsane pele (edson arantes do nascımento) belkı de tüm zamanların en büyük futbolcusudur. 1958, 1962 ve 1970’te dünya kupalarını kazanan brezılya takımının bir parçasıdır. 91 kez milli formayı giymiş, ülkesi adına 77 gol kaydetmiştir (bu alanda ülke rekorunu elınde tutmaktadır). Sıradışı teknigı, hızı, yaratıcılıgı ve bitirici vuruşları ile pele mükemmel bir oyuncuydu.

 

Yorumlar

Free Porn Video