Etkili CV Örnekleri

 

Başarılı bir işe giriş yapmak istiyorsanız eğer, etkili bir CV hazırlamak şüphesiz ilk yapmanız gereken konular arasında yer alıyor. 100 kişinin başvurduğu bir iş ilanında, etkili bir CV örneği bir anda İnsan Kaynakları personelinin ilgisini çekebilir ve bu size +1 puan olarak geri dönüş sağlayacaktır.

İş hayatına atılmak ve kısa sürede daha iyi bir iş bulabilmek için dikkat çekici bir CV hazırlanması sürekli olarak tavsiye ediliyor.


Peki etkili bir CV Nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilmeli?

KISA ve NET OLUN: CV’nizi hazırlarken belirsiz cümle kalıpları yerine net ve kendinden emin cümleler kullanmaya özen gösterin. Cümleyi çok uzatmak yerine kısa olması daha çok dikkat çeker.

 

FOTOĞRAFSIZ OLMAZ: Fotoğrafsız bir CV hayal bile edilemez. CV’nizde yer alan fotoğrafta yalnızca siz bulunun ve mümkünse arka plan dahi olmasın (beyaz fon)

ÖNYAZI veya GİRİŞ: Maksimum 2-3 cümlelik bir ön yazı belirtmeniz faydalı olabilir. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şey. Çok sevdiğiniz bir cümleyi bile yazabilirsiniz. CV’nin üst kısmındaki bilgiler hemen okunduğu için etkili olabilir.

EN FAZLA 3 SAYFA: CV’ler genellikle tek sayfa olur. Ancak kapsamlı bir CV genellikle 2 sayfadan oluşur. 2 sayfayı aşmanızı önermiyoruz ancak ihtiyaç dahilinde 3 sayfa olabilir. Siz yine de 2 sayfada kalmaya özen gösterin.

 

İMLA KURALLARI: İmla kurallarına kesinlikle özen gösterin. Dil bilgisi hatası yapmayın.

ABARTILI OLMAYIN: Kendinizi, eğitiminizi ve yaptığınız işleri çok fazla övmeyin. Bu daima itici durur. Mütevazi olun ancak kendinizi de değersiz göstermeyin.

PROJELERİNİZDEN ve ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDİN: Bir çok IK’cı yalnızca CV’de projelere ve çalışmalara göz atar. Bu kısımda yazdıklarınız çok büyük önem arz ediyor.

HEDEFLERİNİZİ ANLATIN: Ne işe başvurduğunuzun önemi yok, daima hedefleri ve idealleri olan bir insan olduğunuzu belirtin ve kısaca hedeflerinizi de anlatmayı ihmal etmeyin. Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Kaynak: CV Örnekleri

 

Yorumlar

Free Porn Video