Enginar Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Yetiştiriciliği

 

Enginar Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Yenir YetiştiriciliğiAsteraceae familyasından olgunlaşmamış çiçek başçıklarının etli bölümleri sebze olarak yenen büyük ve çokyıllık otsu bitki. Batı ve Orta Akdeniz bölgelerinin yerli bitkisi olan enginar, daha ilk çağlarda Doğu Akdeniz’e götürülerek ekilmiştir. Çiçek başçıkları yenen çeşidine ilişkin bilgiler yaklaşık 1400’lerde İtalya’da kayıtlara geçmiştir. Türkiye’de en tanınmış yerli enginar çeşitleri; bayrampaşa, sakız, şıra ve darıca enginarlarıdır. Bitkinin kök parçalarından alınan sürgünlerinden yeni enginarlar üretilebilir.

Enginar içerdiği ciarin adlı etkili madde ile karaciğer ve safra kesemizi iyileştirir, kandaki yağ ve kolesterol düzeyini düşürür, idrar söktürücü etkisi ile vücudumuzdaki zararlı maddelerin atımında önemli bir rol oynar. içerdiği inulin adlı maddeyle geleneksel şeker hastalarına tavsiye edilir. Çünkü bu madde kandaki şeker düzeyini düşürür. Damar sertliği, enfarktüs ve beyin kanamalarında önleyici bir etkiye sahiptir.

100 gr enginarın içinde 80 gr kalori, 3 gr protein, 7.8 gr karbonhidrat, 0 kolesterol, 1.5 gr lif, 70 mgr fosfor, 55 mgr kalsiyum, 0.8 mgr demir, 45 mgr sodyum, 330 mgr potasyum, 30 mgr magnezyum, 0.5 mgr çinko, 280 IU A vitamini, 0.15 mgr B1 vitamini, 0.05 mgr B2 vitamini, 0.7 gr B6 vitamini ve 10 mgr C vitamini, 0.2 gr yağ bulunur.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video