Endoplazmik Retikulum Nedir? Ne İşe Yarar? Yapısı, Özellikleri Ve Çeşitleri

 

Endoplazmik Retikulum Nedir? ;  Hücre zarından başlayıp çekirdek zarına kadar uzanan hücre içi kanallar sistemidir. Çekirdek zarı endoplazmik retikulum zarlarının devamıdır. Endoplazmik retikulumlar hemen hemen bütün ökaryot hücrelerde bulunur. Bazı endoplazmik retikulumların zarları üzerinde ribozomlar bulunabilir. Ribozom bulunduranlara granüllü endoplazmik retikulum, bulundurmayanlara granülsüz (düz) endoplazmik retikulum denir. Granüllü endoplazmik retikulum protein sentezinin hızlı olduğu hücrelerde bol miktarda vardır. Ribozomlarda üretilen proteinlerle birlikte hücre dışına verilecek olan salgıların büyük bir kısmı granüllü endoplazmik retikulum tarafından sentezlenir ve küçük keseler içinde paketlenerek Golgi aygıtına gönderilir.

Granüllü endoplazmik retikulum hücrenin zar sistemlerini yapan fabrikalar gibi çalışır. Granülsüz endoplazmik retikulum; hücre zarı ile çoğu organelin zar yapısına katılan yağ moleküllerinin sentezinde, ilaç ve alkollerin zehirleyici etkilerinin yok edilmesinde, karaciğer hücrelerinde depolanan glikojenin glikoza parçalanmasında ve steroit yapıtı bazı hormonların sentezinde görev alır Çizgili kas hücrelerinde kasılma için gerekli olan kalsiyum ‘yanlarını depolar. Endoplazmik retikulumlar, hücre bölünmesi sırasında eriyerek kaybolur. Bölünme tamamlandığında ise yeniden yapılır. Endop. lazmik retikulum, hücreye destek olur. Hücre çekirdeğinin belirli bir bölgede sabit kalmasını, asidik-bazik tepkimelerin birbirinden ayrılmasını ve hücre içerisinde maddelerin taşınmasını sağlar.

Endoplazmik Retikulum Nedir Ne İşe Yarar Yapısı, Özellikleri Ve Çeşitleri

 

Endoplazmik Retikulum Nedir? Ne İşe Yarar? Yapısı, Özellikleri Ve Çeşitleri içeriği sizlerle paylaştık.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur arkadaşlar. Yorum kısmından konu hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi  paylaşabilirsiniz. 1

 

Yorumlar

Free Porn Video