Elmanın Vitaminleri, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Hakkında Bilgi

 

Elmanın Vitaminleri, Faydaları Ve Zararları Nelerdir Hakkında BilgiGülgiller (Rosaceae) familyasından Malus cinsinin (yaklaşık 25 tür) çeşitli meyve ağaçlarının ortak adı. Her iki yarıkürenin ılı man iklim kuşağında yetişen elma, dünyada en çok yetiştirilen meyve ağacıdır. Tarımına çok eski çağlarda başlanmış ve 2000 yıl öncesinden bu yana binlerce çeşidi geliştirilmiştir. Roma imparatoru Augustus döneminde (M.Ö. 63-M.S.14) elma ağacı çeşitleri 30’dan az değildi. (Bugün ise 6000’den fazladır.) Kışın yapraklarını döken bu ağaçların salkımlar oluşturan beyaz-pembemsi kırmızı çiçekleri vardır. Elma ağacının meyvesinin boyutları, biçimleri ve renkleri çeşide ve çevresel özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterirse de, elmalar genellikle yuvarlak, 50-100 mm çapında ve kırmızı, sarı ya da açık yeşil renklidir.

Elmada bağırsaklardan toksini atan ve aynı zamanda bağırsak faaliyetini uyaran pektin maddesi bol miktarda bulunur. Elmadaki potasyum ve fosfor böbreklerin temizlenmesine yardım eder. Elmadaki doğal şeker, tükürük akışını ve sindirimi uyaran asitler üretir. Kandaki kolestrol düzeyini düşürür. Elmanın içerdiği lifler ve meyve asitleri, şekeri ve karbonhidratı parçalar, bu aynı zamanda kabızlığı iyileştirir, antivirüs özellikleri nedeniyle diyareye de iyi gelir. Yüksek tansiyonda da etkili bir meyve olan elma, kan şekerini kontrol altında tutar. Bedenin hastalıklara karşı direncini de artırır.

Romatizma ve gut hastalıklarında şifalı bir özelliğe de sahip olan elma, yapılan son araştırmalarda kansere karşı önemli bir direnç oluşturmakta, içerdiği E vitamini ile adeta bir gençlik aşısı niteliği taşımaktadır. Elmanın günümüzde taşıdığı en önemli risk tarım koruma ilaçlarının, meyvenin kabuğunda kalma tehlikesidir. Bu yüzden çok iyi yıkanıp yenmesi tavsiye edilir. Türkiye ve Avrupa florasında en yaygın olan elma türleri; Malus communis ve Malus sylvestris’dir.

 

Elmanın Vitaminleri

100 gr taze elmanın içinde. 58 kalori, 0.2 gr protein, 14.5 gr karbonhidrat, 0.6 gr yağ, 1.8 gr lif, 10 mgr fosfor, 7 mgr kalsiyum, 0.3 mgr demir, 1 mgr sodyum, 110 mgr potasyum, 8 mgr magnezyum, 90 ünite A vitamini, 0.03 mgr C vitamini ve 0.7 mgr E vitamini vardır. Yeşil ve sarı renkli elmalarda C vitamini oranı, kırmızı elmadakinden fazladır.

 

Yorumlar

Free Porn Video