Elektrik Çarpmasında Yapılması Gerekenler | İlk Yardım Ve Tedavi

 

Elektrik Çarpmasında Yapılması Gerekenler İlk Yardım Ve TedaviElektrik çarpmaları günümüzde bile sık yaşanıyor. Genellikle bu tip kazalar çocuklar evin içinde, kimsenin gözetimi olmadan elektrikli aletlerle oynarken ya da elektrik prizlerine koruyucu kapaklar takılmadığında gerçekleşir. Yüksek gerilimden, örneğin gerilim hatları veya yıldırım düşmesinden kaynaklanan kazalar nadirdir. Evde kullanılan elektrikle kaza olduğu zaman, sigortayı kapatın ve aletin fişini çekin. Genellikle çocuk sadece kuvvetli bir darbeyle ve sadece ödü koparak olayı atlatır. Ancak elektrik akımıyla temas eden yerdeki ciltte yanmalar da görülebilir.

Diğer tehlikeli komplikasyonlar şunlardır: Kalp ritmi bozuklukları ve bilinç kaybı. İlk anda hiçbir belirti görülmese de, şiddetli çarpılmalarda kazadan sonraki 24 saat içinde kan dolaşımı durması tehlikesi vardır. Bu yüzden, çocuğunuzun kazadan sonra olabildiğince kısa sürede tıbbi yardım almasına özen gösterin.

Yapılması Gerekenler: Hemen elektrik akımını kesin! Elektriği kapatmadan çocuğa dokunmayın, yoksa siz de elektriğe kapılırsınız!. Elektrik çarpmasında oluşan yanma yaralarını araba ya da evdeki ilk yardım çantasında bulunan steril sargı bezleriyle sarın ve yaranın iltihaplanmasını önleyin. Çocuğu doktora götürün. Kazayı takip eden 24 saat boyunca çocuğun dolaşımını (nabız ve solunum) gözlemleyin.

 

Elektrik kazalarından korunmak Elektrik kazalarından olabildiğince korunmak için, lütfen aşağıdaki noktalara dikkat edin: Bütün prizlere, her zaman üzerlerinde fiş (radyo, buzdolabı, çamaşır makinesi) olanlara da, güvenlik kapağı takip. Elektrikli aletleri yanında biri olmadığında açık bırakmamı (ütü, tost makinesi, wafel makinesi, elektrikli ısıtıcılar). Banyoda saç kurutma makinesi bulundurmayın. Elektrikli diş fırçasının fişini de kullanımından sonra prizden çekin!

 

Yorumlar

Free Porn Video