Eklem Nedir? Çeşitleri, Örnekleri ve Görevleri Nelerdir?

 

Eklem Nedir Çeşitleri, Örnekleri ve Görevleri NelerdirElleriniz çok sayıda kemikten oluşur. Eğer parmaklarınız bükülemeseydi hiçbir nesneyi kavrayamazdınız. Yalnızca parmaklarınızı kollarınızı ve bacaklarınızı, dizinizi ve vücudunuzdaki başka kısımları da hareket ettirebilirsiniz. Çünkü insan vücudu eklemler sayesinde hareket edebilir. Eklem, iki veya daha fazla kemiğin birleştiği yerdir. Vücudunuzda, üç çeşit eklem bulunur. Eklemler; oynamaz (hareketsiz) eklem, yarı oynar eklem ve oynar(hareketti) eklem olarak gruplandırılır.


Oynamaz Eklemler:

Kemikler hareket etmeyecek biçimde birbiriyle sıkıca birleşmiştir. Kafatasındaki kemikler birbiri-ne oynamaz eklemlerle bağlıdır.

Oynar Eklemler:

Bu eklemler vücut kısımlarının bükülmesini ve dönmesini sağlar. Oynar eklemle bağlı iki kemik arasındaki boşluk, eklem sıvısıyla doludur. Bu sıvı kayganlık Sağlar ve kemiklerin sürtünerek aşınmasını önler. Kol ve bacaklarınızda, çenenizde oynar eklemler bulunur.

 

Yan Oynar Eklemler:

Bu tür eklemler az da olsa hareket edebilir. Omurgayı oluşturan omurlar arasındaki eklemler yarı oynar eklemlerdir. Omurlar arasında kıkırdak diskler bulunur. Bunlar omurga boyunca aşağı veya yukarı doğru olan kuvvetleri dengeler. Bu sayede yürüyebilir, koşabilir, eğilip doğrulabilir ve rahatlıkla zıplayabilirsiniz.

Kol, bilek ve boyundaki eklemler farklı olsa da hepsi hareket etmeyi sağlar.

Eklem Ağrılarından Korunmanın Yolları:

Toplumda sık görülen rahatsızlıklardan biri olan eklem ağrıları, çevresel ya da yapısal faktörlere bağlı olarak gelişebiliyor. Yaşın ilerlemesi, travmalar ya da spor yaralanmaları ilk sıraları alırken, diyabet ve tiroidin az çalışması gibi metabolik hastalıklar da eklemlerle ilgili sorunlara neden olabiliyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Free Porn Video