Ses Enerjisi Nedir? Nelere Bağlıdır? Özellikleri Ve Tanımı Hakkında Bilgi

 

Ses Enerjisi Nedir Nelere Bağlıdır Özellikleri Ve Tanımı Hakkında BilgiBazen haberlerde ses bombasının patlaması ile etrafta oluşan zararlardan, kırılan camlardan ve zarar gören insanlardan bahsedilmektedir. Ses bombası sadece şiddetli ses üreten bir patlayıcıdır. Oluşan ses bir dükkanın camlarını kırabilir. Benzer olarak ancak sarsıntı anında çalışan araba alarmlarının gök gürültüsü ya da arabanın yanından geçen başka bir arabanın sesinden dolayı çalıştığını görmüşsünüzdür. Ayrıca bir opera sanatçısının sesiyle bir bardağı kırması ses enerjisinin mekanik bir enerjiye dönüştüğünü göstermez mi?

Ses bir titreşim hareketidir. Titreşen cisimler ses oluşturur. Ses tellerimiz titreşince sesimiz; bağlamanın telleri, davulun zarı ve flütün içindeki hava titreşince ses oluşur. Yani ses, mekanik enerjiden meydana gelir. Peki, ayni olayın tersi de mümkün değil midir? Yani ses tekrar mekanik enerjiye dönüşemez mi? Günlük yaşamda karşılaştığımız birçok olay ses enerjisinin mekanik enerjiye dönüşebildiğini göstermektedir.

Sesin mekanik enerjiye dönüşümü, kulağımızın yapısında şu şekilde oluşur: Ses enerjisi sırasıyla kulağımızdaki zarı ve kulak kemiklerinin titreşmesini sağlayarak sesin iç kulağa iletimini sağlar. Çok gürültülü bir sesin kulak zarına zarar verdiği hatta kulak zarının patlamasına neden olduğu bilinmektedir. Çok güçlü ses çıkaran müzik sistemlerinin olduğu araçlarda müziğin sesini sonuna kadar açtığınızda o kadar büyük bir enerji oluşur ki bu enerji arabanın camlarını kırabilir. Tüm bu olaylar ses enerjisinin mekanik enerjiye dönüştüğünü kanıtlamaktadır.

 

Kameralar, telefonlar ya da sunum amacıyla kullandığımız mikrofonlar ses enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek sesin, uzak yerlere iletilmesini ya da kaydedilmesini Sağlar.

 

28 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.