Down Sendromu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Ve Özellikleri Nelerdir?

 

Down Sendromu Nedir Tedavisi, Belirtileri Ve Özellikleri NelerdirDown sendromu (eski adıyla mongolluk, şimdiki adıyla trizomi 21) en sık rastlanan kromozom bozukluğudur. Bu hastalıkta çocuğun hücrelerindeki hücre çekirdeğinde normaldeki gibi 46 değil, 47 kromozom bulunur. 21. kromozom çiftine üçüncü bir kromozom 21 eklenmiştir ve bu yüzden tipik down belirtileri ortaya çıkar. Down sendromu henüz yeni doğmuş bir bebekte bile kendini gösterir: Kafatası küçük ve geniştir, gözler birbirinden ayrık durur ve çekiktir, göz kapağı burna doğru hafif iner ve bu yüzden Moğolların yüz hatlarını andıran bir ifade oluşur. Burun basık ve geniştir, ağız genellikle açık durur ve içindeki kocaman dil görünür. Kaslar gevşektir, eklemler kolayca esnetilir.

Bu çocukların yüzde 50’sinde kalp sorunları çıkar. Çocuklar ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı çocuklara göre daha yavaş gelişir. Bu genetik bozukluk için bir ilaç tedavisi yoktur. Dil hem de konuşma gelişimlerinde hafif veya ciddi sorunlar yaşanır. Down sendromlu çocuklarda temel sorun gecikmiş konuşma olmaktadır. Dil bozukluğunun bir parçası olarak da sınırlı sözcük dağarcığı görülebilir. Ayrıca Down sendromlu çocukların yüzde 60-90’ının iletim tipi işitme kaybına sahip olmaları gibi bir olasılık da göz önüne alındığında dilde gecikmenin görülme olasılığı artacaktır. Bu gecikme; işitme kaybı, ağız ve dil kaslarındaki hipotoni (kas gerginliğindeki azalma) ve çocuğun bilişsel gelişimindeki geriliğin etkisine bağlı olabilmektedir.

Down sendromu olan çocuklar son derece sevimli, insanlara kolayca bağlanan kimselerdir. Sabırlı,bir şekilde idare edilirlerse gelişme gösterirler, ama özel eğitim verebilecek eğitimci ve öğretmenlere gereksinim duyarlar. Bu çocuklar için en iyisi aile ortamında büyütülmeleridir, özel bir yurda gönderilmeleri gerekmez. Ama evde büyütülmeleri için yakınlarda pedagojik tedavi, hasta jimnastiği, ergoterapi ve logoterapiyle gelişimlerinin destekleneceği, iyi okul ya da eğitim merkezleri olması ve tabi çevrelerindeki insanların onları dışlamaması şarttır.

 

Not: Down sendromu olan çocuklar çok sevimlidir ve çok yavaş gelişir.

Çocukların ulaşabileceği gelişme seviyesi kişiden kişiye değişir: Bazıları yemek yemek ve üstünü giymek gibi gündelik faaliyetlerde bile yaşam boyu yardım almak zorunda kalır. Diğerleri şaşılacak derecede bağımsızlık kazanabilir, örneğin kendi başına kamu ulaşım araçlarını kullanmayı ve genellikle engelliler için düzenlenmiş atölyelerde, belli bir denetim altında basit işler yaparak hayatını kazanmayı bile başarabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video