Disk Atma Nedir? Hakkında Bilgi | Kuralları Ve Teknikleri Nelerdir?

 

Disk Atma Nedir Hakkında Bilgi  Kuralları Ve Teknikleri NelerdirDisk atma, 1928 yılında kadınlar için bir Olimpik spor haline geldi.  El 200 feet’i (60.96 metre) geçen ilk erkek, 1962’de yarışan Amerikalı Al Oerter olmuştur. Diski 70 metreden uzağa atmayı başaran ilk kadın, 1976’da yarışan Rus Faina Melnik’ti. Eski Olimpiyatlarda aslen pentatlonun bir parçası olan disk atma, artık kendi başına bir saha sporu. Yarışın amacı, diski olabildiğince uzağa fırlatmaktır.

Atlet Profili

Dünyanın önde gelen disk atıcıları iridir: Erkekler ortalama 1.93 metre uzunluğunda ve 115 kilogramken, kadın şampiyonların çoğu en az 1.75 metre boyunda ve 93 kilogram ağırlığındadır. Bu spor için güçlü kollar ve omuzlar gerekiyorsa da, atıştaki asıl güç atletin bacaklarından ve gövdesinden gelir.

Oyun Alanı

Disk, çapı 2.5 metre olan bir dairenin içinden fırlatılır. Diskin düşeceği alanın sektör çizgileri, atış dairesinin merkezinden 35 derecelik açıyla açılır. Güvenlik amacıyla, “D” şeklinde bir kafes atma alanını çevreler. Kafesin ağzı 6 metre genişliğindedir ve atma alanının 7 metre önünde durur.

 

Oyunun Kuralları

Atıcıların üç deneme hakkı vardır. Sporcular, diski bir dairenin içinden serbest bırakmalı ve disk yere ininceye kadar dairenin içinde kalmalıdır; oyunu yalnızca dairenin arka yarısından terk edebilirler. Atışın geçerli sayılabilmesi için disk, işaretli sektör çizgilerinin içine düşmelidir. Ölçüm, dairenin ön tarafından diskin ilk düştüğü yere kadar olan mesafeyi kapsar. Ölçülen mesafeler, cm cinsinden, atışın uzunluğuna en yakın olan alttaki tam sayıya indirgenir.

Teçhizat

Disk, tabağa benzer bir plaka şeklindedir. Temelde kauçuktan yapılmıştır; ama kenarlarında ve merkezinde, diskin gereken ağırlığa gelmesini sağlayan, metalden ya da tahtadan yapılmış çemberler vardır. Merkezinin maksimum kalınlığı 44-46 milimetre kadardır, Yanda gösterilen ağırlıklar ve boyutlar yetişkin yarışları içindir: Her ikisi de çocuk yarışları için küçültülebilir.

Kaba Kuvvet Ve Bale

Atıcı, dairenin arka tarafında mevzilenir. Diski, atışı yapacağı elinin iç yerleştirir; daha sonra kendi etrafında, ayaklarının ön tarafı üzerinde hızla bir buçuk tur döner. Bir yayın boşalmasına benzeyen bu hareketin amacı, omuz seviyesinde diski fırlatacak gücü yaratmaktır, Disk, işaret parmağından ya da orta parmaktan serbest bırakıldıktan sonra, sağ elini kullanan bir atıcı için, saat yönünde döner. Disk atıcıları, karşı& esen rüzgârı memnuniyetle karşılar; çünkü böyle bir rüzgâr, kaldırın kuvvetinin miktarını arttırdığı için atışın mesafesini uzatır. o ” Geriye uzanma Atıcı, diski atacağı koluna arkaya doğru azalır.

 

1

 

Yorumlar

Free Porn Video