Deve Dikeni Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 

Deve Dikeni Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?Asteraceae familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adı. Devekengeri, meryemana dikeni gibi adlarla da anılan devedikeni boş tarla ve yol kenarlarında yetişen bir ya da iki yıllık otsu bir bitkidir. Yüksekliği 30-100 cm arasında değişen bu bitkinin derin dişli dikenli ve soluk yeşil renkli yaprakları, mor renkli küçük çiçeklerden oluşan sık başçıkları vardır. Meyvelerinin ucunda beyaz renkli bir tüy demeti bulunur. Eşek, deve ve keçilerin sert dilleri ile yedikleri devedikenlerinin topraküstü bölümlerinin iştah açıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Meyveleri, karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır.

Körpe gövdeleri de kabuğu soyulduktan sonra çiğ olarak yenen devedikeni bileşiminde karaciğeri koruyucu etken maddeler; flavonolignandan meydana gelen silymarin, taxifolin, quercetrin, albümin, müsilaj, sabit yağ ve acı maddeler bulunur. Vücudu zararlı ve zehirli maddelerden arıdırıcı, karaciğer hücrelerinin rejenerasyonu (doku yenileme) konusunda etkili, safra salgılarını artırıcı, antidepressif özelliklere sahiptir. Bitkinin içerdiği etkin maddeler sayesinde, karaciğer yağlanması durur. Bu anlamda bitki, karaciğeri korur. Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı veya aşırı alkol tüketimi nedeniyle oluşan, siroz gibi hastalıklarda devedikeni tohumu çayı etkilidir. Farmakolojik anlamda tıbbi bir bitki olan devedikeni, işlenerek, karaciğer tedavisinde kullanılmak üzere, Marianon adı ile satılmaktadır.

 

 

 

Deve Dikeni Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? adlı makalemizi beğendiyseniz size bu konu hakkında yeterince bilgi vermişsek eğer bizlere yorum kısmından bildirebilirsiniz.

 

Yorumlar

Free Porn Video