Deri Nedir? Görevleri Ve Çeşitleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? Hakkında Bilgi

 

Deri vücudun tüm yüzeyini saran en geniş organı olup, yardımcı organlarıyla (saç, kıl, ter bezleri, yağ bezleri, tırnaklar) bir sistem oluşturur. Deri vücudun en aktif sistemlerindendir. Duyu sinirlerinin birçoğu deride sonlandığından deri ağrı, dokunma, basınç gibi çeşitli duyulanı alır, salgı yapar (ter, yağ), vücut ısısını düzenler, vücudu yaralanmalardan ve mikroplardan korur. Mikroplara karşı vücudun birinci savunma hattını oluşturan deri başlıca üç tabakadan oluşur.

Deri Nedir Görevleri Ve Çeşitleri Nelerdir Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi

Derinin dış tabakası (epidermis) vücudu dış ortamdan ayıran bir örtü görevi görür. Vücudun çeşitli bölgelerinde farklı kalınlıktadır. Bu tabakada kan damarları ve sinirler yoktur. Orta tabakada (dermis) kan damarları, duyu sinirleri, ter bezleri, yağ bezleri ve kıl kökleri bulunur. Kılcal damarlardan zengin olan bu tabaka yoluyla deri, vücut ısısının düzenlenmesinde ve bazı atıkların vücut dışına atılmasında rol oynar.

 

İç tabakada (subkutan doku) kan damarları, sinirler ve yağ globülleri bulunur. Bu tabaka dış yüzeyle organlar arasında yumuşak, esnek bir dolgu malzemesi gibidir ve derinin diğer tabakaları için esnek bir taban oluşturur.

 

Yorumlar

Free Porn Video