Dengelenmiş Ve Dengelenmemiş Kuvvetler Konu Anlatımı | Hakkında Bilgi

 

sad

Cisimlere uygulanan kuvvetler onların hareket durumlarını etkiler. Bu durumu arkadaşınızla tahterevalliye bindiğinizde fark edebilirsiniz. Tahterevallide dengede kalmak için ne yaparsanız? Yukarıdaki resimde hangi tahterevalli dengededir?

Tartı aleti üzerinde durduğunuzda aşağı yönde bir kuvvet uygularsınız. Tartı aletinin yayı da vücudunuzun uyguladığı kuvveti dengelemek için yukarı yönde bir kuvvet uygular. Bu kuvvet sizin uyguladığınız kuvvete eşittir. Cisimlere aynı doğrultuda ve zıt yönde etki eden, büyüklükleri eşit kuvvetlere dengelenmiş kuvvetler adı verilir. Bu kuvvetler birbirini dengelediği için bileşke kuvvet sıfır (0) olur. Bir cisim hareket etmiyorsa veya hareketli bir cismin hızı ve yönü değişmiyorsa bu cisimler dengelenmiş kuvvetlerin etkisinde demektir.

 

Bilek güreşi yapan iki kişi, zıt yönlü kuvvetler uygular. Bu kişiler birbirini yenemiyorsa onların uyguladıkları kuvvetlerin büyüklükleri birbirine eşittir. Bu durumda bilekleri hareket etmez ve bileşke kuvvet sıfırdır. Bu kişilerin bilekleri dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir. Masa üzerindeki duran bir kitaba etki eden kuvvetler de eşit büyüklükte ve zıt yöndedir. Bu durumda kitaba etki eden bileşke kuvvet sıfırdır ve kitap dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir.

  • Aynı doğrultuda ve zıt yönde kuvvetler eşit büyüklükteyse birbirini dengeler.
  • Dengelenmiş kuvvetlerin etkisindeki hareketsizse durmaya devam eder.
  • Dengelenmiş kuvvetlerin etkisindeki cisim hareketli ise sahip olduğu süratle hareketine devam eder.

Eğer halat çekme oyunu oynuyorsanız ve kuvvetler dengede ise kim kazanır?

Halat çekme oyununda her iki takım eşit büyüklükte kuvvetler uyguluyor ise takımlar birbirini yenemez. Çünkü halat dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir. Eğer takımlardan birine iki oyuncu daha eklenirse ne olabilir?

 

Cisimlere aynı doğrultuda ve zıt yönde etki eden, büyüklükleri eşit ol-mayan kuvvetlere dengelenmemiş kuvvetler adı verilir. Dengelenmemiş kuvvetlerden biri her zaman diğerinden daha büyüktür. Dengelenmemiş kuvvetlerin bileşkesi sıfırdan farklı bir değer alır.

asd

Dengelenmiş kuvvetlerin aksine dengelenmemiş kuvvetler her zaman harekette değişikliğe yol açar. Dengelenmemiş kuvvetler hareket eden cisimleri hızlandırabilir, yavaşlatıp durdurabilir ya da yönlerini değiştirebilir. Eğer bir cismin hızı ya da yönü değişebiliyorsa cisim dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindedir. Kızakla kayabilmeniz için bir arkadaşınızın sizi itmesi gerekebilir. Arkadaşınız sizi ittiğinde hızlanma hareketi yaparsınız. Size etki eden kuvvet dengelenmemiştir. Kızağınızla hareket ederken bir süre sonra yavaşlayıp durabilirsiniz. Çünkü kızak ve yer arasındaki sürtünme kuvveti size uygulanan kuvvetten daha büyük olacaktır. Bu durumda size etki eden kuvvetler dengelenmemiştir. Kızak hareketsiz kaldığında ise dengelenmiş kuvvetlerin etkisindesiniz demektir.

 

Yorumlar

Free Porn Video