Dekatlon Ve Heptatlon Nedir? Branşları Nelerdir? Hakkında Bilgiler

 

Dekatlon Ve Heptatlon Nedir? Branşları Nelerdir? Hakkında BilgilerGenellikle her atletizm dalının en hevesli ve hararetli atletleri gibi görülen dekatloncular ve heptatloncular, her dalda çok iyi atletler olma konusunda uzmanlaşmışlardır. Yarışlar, üst üste iki gün yarışılan on (dekatlon) veya yedi (heptatlon) pist ve saha oyununu kapsar. Erkekler dekatlonda yarışırken, kadınlar heptatlonda yarışırlar. Yarışlarda mesafeyi tamamlarken, bir dayanıklılık ve konsantrasyon sınavı verilir; tek tek oyunları kazanmak için de hız, kuvvet ve yetenek gerekir. Dekatlon, 1912 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ortaya çıktı, heptatlonsa 1984’ten beri oynanıyor. Dekatlon on adet pist ve saha yarısını kapsarken, bu sayı heptatlonda yediye düşer. in İki yarış da eski bir Yunan oyunu olan pentatlondan esinlenmiştir. Pentatlon, MÖ 700’den sonra antik Olimpiyatların bir parçası olmuştur. Dekatlondaki oyunların sırası 1914’ten beri değişmedi.

Yarışçı Profili

Dekatloncular ve heptatloncular her atletizm dalında başarılı atletler olmalıdırlar. Bunun için yalnızca hız ve hareketliliğe değil, aynı zamanda kuvvete, dayanıklılığa ve patlayıcı güce sahip olmaları gerekir. Ayrı ayrı atletizm dallarına göre şekillenmiş bedenlerden çok, zayıf ve atletik beden yapılarına sahiptirler.


screenshot_1Dekatlon

İki günlük bu yarışlar, 10 atletizm dalını içeriyor: İlk gün 100 metre, uzun atlama, gülle atma, yüksek adama ve 400 metre; ikinci gün 110 metre engelli, disk atma, sırıkla atlama, cirit atma ve 1500 metre. İlk günkü yarışlarda, yarışçıların hızı ve kuvveti ölçülürken, ikinci günde dayanıklılıkları ve teknik becerileri sınava tabi tutuluyor. Final sıralamalarında yer alabilmek için, atletler bütün dallarda yarışmalıdır.

 


Heptatlon

screenshot_2Kadınların yedi oyunluk bu yarışlarında, ilk gün 100 metre engelli, yüksek atlama, gülle atma ve 200 metre koşu alanlarında yarışılırken, ikinci gün uzun atlama, cirit atma ve 800 metre yarışları yapılıyor. İlk başta, kadın atletler beş oyunu kapsayan pentatlonda yarışıyorlardı; ama 1981’de cirit atma ve 800 metre konusunun da eklenmesiyle, 1980 Moskova Olimpiyatları’ndan sonra modern heptatlon dalı yaratılmış oldu.

1

 

Yorumlar

Free Porn Video