De Broglie Hipotezi Nedir? Dalga Boyu Ve Bağıntısı

 

De Broglie Hipotezi Nedir Dalga Boyu Ve BağıntısıHipotezi “Işık bir dalga mı yoksa tanecik midir?” soruları yıllar sonra ışığın hem dalga hem de tanecik olabileceği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. 1924 yılında De Broglie (Dö Brogli), ışık dalgalarının foton olarak davranabilmesinden yola çıkarak elektron gibi küçük taneciklerin dalga özelliği gösterebileceğini ileri sürdü. Bohr’a göre bir tanecik olan elektron, atom içinde elektrostatik ve merkezcil kuvvetlerin etkisinde belirli çizgiler olan yörüngelerde dolanmaktaydı. De Broglie tanecik ve dalganın birbirinden bağımsız olmayıp birbirlerini tamamlayan parçalar olduğunu düşündü.

De Broglie’ye göre hareket halindeki taneciklere dalgalar eşlik edebilirdi. Bazen taneciklerin elektromanyetik radyasyonlar gibi bazen de elektromanyetik radyasyonların tanecik gibi davrandığını ileri sürerek elektronlara sanal bir dalganın eşlik ettiğini düşünmüştü. De Broglie modeline göre farklı elektron yörüngeleri çekirdek etrafında kapalı dalga hareketi oluşturmaktaydı. De Broglie, daha çok elektron dalgalar} üzerinde çalışmalar yaptı. Ancak elde ettiği sonuçların her türlü tanecikli yapı için geçerli olduğunu kabul etti.

 

De Broglie’nin formülle açıkladığı dalga-tanecik ikiliği ancak dalga boylarının atom ve çekirdek boyutlarına yakın olması durumunda önem kazanır. Çünkü büyük cisimlerde dalga boyu ölçülemeyecek kadar küçüktür. De Broglie’nin ileri sürdüğü hipotezi değerlendiren Clinton Davisson (Kılintın Devissın) ve Lester Germer, (Lestır Cirmır) 1927 yılında elektronların dalga özelliği taşıdığını ilk kez deneysel olarak kanıtlamıştır. Davisson ve Germer düşük enerjili bir elektron demetinin nikel bir kristal ile kırınıma uğradığını göstererek elektronların dalga boylarını ölçtüler. Aynı dönemde J. J. Thomson’un oğlu George Paget Thomson (Corc Pecıt Tamsın) da bir elektron demetini ince bir metal levhadan geçirerek X-ışınlarıyla elde edilene benzer kırınım ve girişim desenlerini gözlemlemiş ve elektronun dalga özelliğini kanıtlamıştır.
 

Yorumlar

Free Porn Video