Dart Nedir? Nasıl Oynanır, Atılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Dart Nedir Nasıl Oynanır, Atılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiBu büyüleyici ve çok sevilen oyunda, kadın veya erkek iki oyuncu yuvarlak bir tahtaya ok benzeri darlı sırayla atar. Hedef tahtası, dart isabet ettiğinde her biri farlı puanlar kazandıran 62 bölüme ayrılmıştır. Amaç 501 puanı rakibinden daha az atışla, en son atışı çift puan getiren bölümlerden birine ya da nadiren hedef merkezine atarak elde etmektir. Oyun asıl olarak doğru nişan alma ve çelik gibi sinirlerle ilgiliyken aynı zamanda matematiği de kapsar Oyuncuların hedef skora en iyi nasıl ulaşabileceklerini hesaplayabilmeleri gerekir. Hedef skor 501 olsa da, 301, 601, 801 hatta 1001’le de karşılaşılabilir. Atış çizisine verilen oche (oki olarak okunur) adının kökeni, oluk açmak anlamına gelen Fransızca “ocher” sözcüğüdür. Altı milyondan fazla insan düzenli olarak dart oynar. 501’i elde etmenin en hızlı yolu 9 darttadır. İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde beş milyona yakın izleyicisiyle aynı zamanda sevilen bir TV sporudur.

Oyuncu Profili

Profesyonellerin oyunlarına artık içki ya da sigara eşlik etmiyorsa da, dart birçok ülkede hâla’ barlarla ilişkilendirilmektedir. Çoğu oyuncu, oyuna “içme” yaşına geldiğinde başlar. Aynı hareketi küçük değişikliklerle sayısız kere tekrarlayabilmenin yanısıra, konsantrasyon ve el-göz koordinasyonu başarının en önemli anahtarlarındandır.

Dart Tahtası

Dart tahtası, kabarık bir görünümü olması için mantar, sisal ve sentetik malzemelerden yapılmıştır. Her skor bölümünde bir tel şerit bulunmaktadır; bir bölümün içine denk gelen dart, teli yerinden sökse de puan kazanır. Ancak, tele çarpıp yere düşen dart puan getirmeyecektir.

 

Kontrol Süresi

İlk birkaç dartta oyuncular, genelde 20’yi üçe katlayacak bölümde olabildiğince çok skor denemesi yapar, Sıfıra yaklaşırken 32’de kalmayı, yani iki kat puan kazandıran bölgede 16 atmayı denerler. Bu seçim kontrollüdür; çünkü tekli 16’yı az farkla kaçırmak onları iki kat bölgesinde 8’de bırakır. Eğer bu da başarısız olur ve dart tekli 8’e isabet ederse iki kat bölgesindeki 4 için deneme yaparlar. Eğer aynı şey tekrarlanırsa iki kat bölgesindeki 2’ye kalırlar.

Tutku Okları

Dart için izin verilen en yüksek ağırlık 50gr’dır. Sivri uç pirinçten (en uzun malzeme), nikel ve gümüş alaşımından ya da volframdan (en pahalı malzeme) yapılır. İnce sap için plastik veya kat alüminyum kullanılır. Çıkan bölüm ayrılabilir ve değiştirilebilir; ya sert naylondan ya da esnek plastikten yapılır. Dart Oku 15-20 cm arasındadır.

 

Yorumlar

Free Porn Video