D Vitamini Nedir? Nelerde Bulunur? Faydaları ve D Vitamini Eksikliği

 

D Vitamini Nedir? Nelerde Bulunur? Faydaları ve D Vitamini EksikliğiDünyanın hemen hemen her yerinde tüm bebeklere ve çocuklara büyüme döneminde D vitamini takviyesi önerilir. D vitamini kısmen besinlerle alınır, kısmen de vücut içinde üretilir. Bunun için karaciğerde üretilen bir tür kolesterolün, deriye ulaştığında güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüştürülmesi gerekir. Peki, D vitamininin görevi nedir? D vitamininin görevi gıdalarla alınan kalsiyumun kemiklerin içine geçmesini sağlamaktır. Vücudumuzda yeterince D vitamini yoksa gıdalarla istediğimiz kadar kalsiyum alalım, bu kalsiyum kemiklerin içine giremeyecektir! D vitamini eksikliğinde RAŞİTİZM denen bir hastalık oluşur çocuklarda. Erişkinlerden farklı olarak çocuklar sürekli büyümektedirler. Özellikle de kemikler uzamakta ve çocuk boy atmaktadır.

Büyüyen kemiklerin içine yeterince kalsiyum giremezse raşitizm hastalığı oluşur ve bunun sebebi de D vitamini eksikliğidir. Raşitik çocuklarda özellikle bacak kemikleri eğri şekillenir ve bu kemik eğriliği ömür boyu sürer. Sütun gibi bacaklar yerine çarpık çurpuk bacaklar! Önden O harfi ya da X harfi gibi görüntü veren bacaklar! Kemikleri güçsüz bir çocuk. Kimse böyle bir kâbus yaşamak istemez. Dahası D vitamini eksikliği bıngıldağın geç kapanması, alında öne doğru çıkıklık, kaburgalar üzerinde çıkıntılar, el ve ayak bileklerinde gereksiz genişlemeler, kalıcı dişlerin çıkmasında gecikme, omurgada eğrilik, özellikle baş bölgesinde yoğun terleme gibi bulgulara yol açabilir. Hızlı büyüyen çocuklarda D vitamini ihtiyacı çoktur. Üstelik bebekler yenidoğan döneminde anneden de yeterince D vitamini alamamış olabilirler, ne yazık ki pek çok annenin de D vitamini depoları eksiktir.

Çocuklar gıdalarla yeterli D vitamini alamayabilirler. Yeterince güneşlenememek de bir sorundur. Ozon deliğinin atmosferi bozduğu günümüz şartlarında hiç kimse güneş kremi sürmeden güneşe çıkmadığından, cildimizde yoğun D vitamini oluşmasını beklemek saflık olacaktır. Tüm bu nedenlerle büyüme çağındaki tüm bebek ve çocukların vücutlarında D vitamini depolansın istenir. Bu nedenle 1. ayin bitiminden itibaren tüm bebeklere günlük ihtiyaç olan 400 ünite D vitamini ilaç olarak verilir. D vitamininin vücutta biriktiği unutulmamalıdır, hiçbir bebek ya da çocuk gereğinden fazla D vitamini almamalıdır. Fazlaca D vitamini, vücutta fazlaca kalsiyum birikimi demektir, bu da böbrekleri zorlar. Gereğinden fazla kalsiyumun vücutta tutulması durumunda kalsiyum bombardımanına maruz kalacak böbreklerde taş oluşabilecektir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video