Curling Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Curling Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiBazen, “buz üstünde satranç” olarak da adlandırılan curling yetenek, dikkat ve strateji gerektiren bir oyundur. Bir İskoç açık hava kış sporu olarak ortaya çıkan Curling, bütün dünyaya yayılıp Kış Olimpiyatları’nın gözde sporlarından biri haline gelmiştir. Curling, dörder oyuncudan oluşan iki takımla bir buz pisti ya da “rink”i üzerinde oynanır. Takımların amacı taşlarını halka hedefin merkezine, yani T’ye, diğer takımın en yakın taşından daha yakına gelmek üzere kaydırmaktır. Bir maç 10 raunttan, ya da oyundan (end) oluşur ve her oyuncunun iki taş atış hakkı vardır, bu da her oyunda toplam 16 taşa eşittir. “Skip”in yönlendirmesiyle takım, taşın önündeki buzu süpürerek T’ye doğru giden her taşın hızını ve yönünü ayarlamaya çalışır.

Curling, soğuk havanın, buz sporları için gereken doğal koşulları sağladığı Kanada ve İskoçya gibi kuzey ülkelerinde yaygındır. Günümüzde, Yunanistan ve İspanya gibi daha sıcak ülkeleri de kapsayacak şekilde daha geniş çapta oynanıyor. El Takımlar ilk atışı yapan rehber oyuncudan, ikinci atışı yapan ikinci oyuncudan, üçüncü atışı yapan kaptan yardımcısından ve oyunu yönlendirip en son atışı yapan “skip” denen takım kaptanından oluşur. En iyi taşlar İskoçya’nın Ayrshire sahilindeki Ailsa Craig adasında bulunan granitten yapılır. Olimpiyatlarda kullanılan taşların fiyatları 1 500 dolara kadar çıkar.

Oyuncu Profili

Bütün oyuncuların hassas bir denge duygusu, esnekliği, el-göz koordinasyonu ve buz üzerinde hakimiyet olması gerekir. Taşları kazanma pozisyonuna yuvarlayan takım arkadaşlarını yönlendiren skip ve yardımcısı, taktik ve strateji konusunda keskin zekalı olmalıdır.

 

Rink (Oyun Alanı)

Oyun alanı “rink” olarak adlandırılır ve iki ucunda “ev”ler, yani halka şeklinde skor alanları bulunur. Ev, merkez ve T hatlarınca kesilen dört ortak merkezli halkadan oluşur. En büyük halkanın çapı 3.66 m, düğme ya da T olarak adlandırılan en küçük halkanın çapı da 30 cm’dir. Hog çizgisi, taşın atış ya da “yollama” sırasında elden çıkarılmış olması gerektiğini gösteren çizgisidir. Taş, evin gerisindeki arka çizgiyi geçerse oyun dışı kalır.

Soğuk Rink : Buz yüzeyinin ısını sabit bir derecede (-5°C) tutulmalıdır. Her oyundan önce buzun üzerine su püskürtülür. Damlacıklar donarak buzun yüzeyinde çakıl denilen küçük tümsekler oluşturur. Kıvrılmayı sağlayan, taşlarla çakıl arasındaki sürtünmedir.

Dikkat Ve Takım Çalışması

Takımlar, taşları, evin içinde ve çevresinde belirli bir düzen oluşturacak şekilde gönderirler. Her taş, skip’in talimatlarına göre konumlandırılır. Skip taşı, T’ye yakın bir şekilde yerleştirmeye çalışabileceği gibi, rakip takımın taşlarının T’ye ulaşmasını engellemek üzere ya da karşı takımın taşlarının evin dışına çıkmasını sağlayacak şekilde kullanabilir. Süpürücüler, skip evden talimatlarını verirken taşların yönünü ve hızını kontrol ederler. Taşın önünü gayretle süpürmek buzun üst kısmını eritir. Böylece oluşturulan ince su tabakası, taşın hareketini kolaylaştırır ve taşın daha uzağa, daha düz bir şekilde ilerlemesini Sağlar; ama hızını etkilemez.

 

Gönderme : Oyuncu, kaydıran ayakkabısının üzerine çömelir ve diğer ayağıyla çentiği iter. Hog çizgisini geçmeden hemen önce bırakacak şekilde hızını, yönünü, ve döngüsünü denetleyerek taşla birlikte kayar. Taş bir kez elden çıkarıldıktan sonra süpürge ya da oyuncu taşa dokunmamalıdır.

Buz Üzerinde : Taşlar rinkin aşağısına doğru kayarken, yana doğru 2m’ye kadar kıvrılabilir. Kıvrılma buz üzerindeki tümsekli çakıl yüzey nedeniyle oluşur. Çakıl’ süpürerek eritmek, taşın kıvrılmasını durdurun. Oyun ilerledikçe çakıl ortadan kalkar ve taşlar daha az kıvrılır.

Ev İçinde : Skip, evin içinde taşın amaçlanan yerine kadar süpürülmesine yardımcı olur; bu yer, ya T’ye en yakın konum ya da blok (gard) sırasında rakip takımın taşlarının T’ye ulaşmasını engelleyen konumdur. Atılacak son taşa hücum adı verilir. Hücum taşına sahip takımın oyunu kazanması daha muhtemeldir.

Sabit Taş

Takımlar arasında dönüşümlü olarak, 16 taşın tamamlanana kadar her oyuncu ikişer taş gönderir. T’ye en yakın taşı bulunan takım kazanır. Takımlar, T’ye rakip takımın taşlarından daha yakın bulunan her taş için bir puan alır ve her oyunda yalnızca bir takım skor elde eder.

Draw : Taşı eve sokan atışa “draw” adı verilir. Rakibin atışlarını engellemek için bir gard evin önünde durur, Bir yükseltme atışı eve girer ve T’ye daha yakın olan bir diğer taşa çarpar.

Takeout (İçerden Çıkarma) : İçerden çıkarma başka bir taşı (ideal olarak rakip takımın taşını!) oyun dışında bırakan bir atıştır. “Raise takeout”, rakibin taşın’ oyun dışında bırakacak güçte ve kendisi için de evde iyi pozisyon bulacak şekilde gönderilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video