Çocuklarda Kusma Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Engellenir? Tedavisi

 

Çocuk ne kadar küçükse, o kadar kolay ve sık kusar. Bebeklerin neredeyse yarısı, sadece yaklaşık yüzde beşinde kusmanın nedeni ciddi bir hastalık olmasına rağmen, yediklerini ara sıra dışarı tükürür. Genellikle, bir şeyler içtikten sonra midelerinde ki şeylerin yukarı çıkması söz konusudur. İshaldeki gibi kusmada da çocuk çok sıvı kaybeder. Ona bolca içecek verin.

Çocuklarda Kusma Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Engellenir TedavisiUzun süre devam eden kusmalar genellikle ciddi bir hastalığın işaretidir. Çocuğun kusması durdurulamıyorsa (asetonemik kusma) sorunun kökeninde organik ya da ruhsal bir neden olabilir. Çocuğunuz arka arkaya iki öğünde de yemeğini çıkardıysa, ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, ateş ya da karın ağrısı çekiyorsa, hemen bir doktora danışmalısınız çocuğunuz ne kadar küçükse, o kadar hızlı hareket etmeniz gerekir.

Doktora gözlemlerinizi aktarın: Çocuğunuzun çıkardığı besinler sindirilmiş mi, sindirilmemiş mi? Kusmuldar köpüklü, safralı ya da kanlı mı? Çocuğunuz hangi sıklıkta ve ne zaman kustu?

 
 

Yorumlar

Free Porn Video