Çocuklarda Kekemelik Sorunu Nedenleri Ve Tedavisi

 

Kekemelik, konuşma yapıldığı zaman ya da konuşmayı yapmaya başlanıldığı zaman birtakım sesleri veya söylenen kelimeleri tekrar ederek ya da duraklayıp söyleme ile meydana gelen konuşmanın akıcılığının bozulmasına neden olan yanlış konuşma alışkanlığıdır. Bu sorunu yaşayanlar özellikle heyecanlandıkları zaman, baskı altında olduklarında, stres yaşadıklarında, sinirlenince, yeni kişilerle konuşurken, toplum karşısında konuşurken, önemli bir kişiyle konuşurken daha sık kekelerler.

Çocuklarda Kekemelik Sorunu Nedenleri Ve Tedavisi

Kekemelik Ne zaman Ortaya Çıkıyor?

Çocukların dil gelişimini tamamlaması bir süreçtir. Anne babalar için çocuklarının ilk söylediği sözler heyecan ve sevinç kaynağıdır. Fakat konuşma esnasında yenilemeler ve bir sözcüğün aranması anne – babanın kulağına kekeleme gibi gelebilir. Bunun sebebi çocukların 2 – 7 yaş arasında, en sık da 3 – 5 yaş arasında normal akıcı olmayan konuşma döneminde olmalarıdır. Yaratılış özelliğinden dolayı kadınların beyinlerinde konuşmayla ilgili olan kısım erkeklere göre daha etkin çalışır. Bu sebeple erkeklerde normal akıcı olmayan konuşma dönemi kızlara oranla 4 – 5 kat daha fazla görülür.

 

Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir?

Kekemeliğin birden fazla sebebi vardır. Bu durum psikolojik, fizyolojik ya da  kalıtımsal nedenlerden kaynaklanabilir. İkinci durumdan ötürü beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları bu soruna yol açabiliyor. Solunum problemi ile nefesi doğru kullanamama da nedenler arasında yer alıyor.

Psikososyal bakımdan sıkıntı veren ortamlarda yer alması, aile sorunları, herhangi bir şeyden duyulan şiddetli korku da bu soruna sebep olabiliyor. Baskı ve stres halinde olmaları, çocuklardan büyük isteklerin olması, titiz ve kontrolcü bir çevrede yetişmesi sebebiyle bu sorun ortaya çıkabilir. Genelde kekemeliği başlatan korku ve strestir. Kekemeliğin çok görüldüğü bir neden de travma durumlarıdır. Kişide ani korku, kaygı gibi ağır ve ani duygu değişimlerinden sonra kekeleme meydana gelebilir ya da konuşamayabilir.

Kekemeliğin nedenlerinden biri de ev içerisinde ebeveynler ya da yakın akrabalardan birinin kekeme olmasıdır. Çocuklar o kişi ile benzerlikler kurup kekemelik gösterebilir.

 

Kekemeliğin Tespitte Ailenin Önemi

Bu problemin çocukluk evresi tespiti için özellikle ailelere önemli görevler düşüyor. Aile, çocukların ilk zamanlarından itibaren gelişiminde, sosyalleşmelerinde ve davranışların gerçekleştirilmesinde en önemli faktördür. Çocuğun konuşmaya başladığı ilk dönemlerinden sonra ne söylediğine ve nasıl söylediğine dikkat edilir. Bu dönem çocuklarda düşünme hızı, sözcükleri çıkarabilme hızından fazladır. Bu nedenden dolayı çocukta kalıcı olmayan kekemelik ve konuşma bozukluğu da görülebilir. Bazı ebeveynler, çocuğun dil gelişimi esnasında yaşıtlarından farklı konuştuklarını tespit edebilirler.

Çocuklarda Kekemelik Sorunu Nedenleri Ve Tedavisi

İlk tespitten sonra çocuğunuzun konuşmasında devamlı ve klinik bir bozukluk olup olmadığının tespiti açısından bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Aileler, çocuklarının hem ruhsal açıdan gelişimi hem de duygusal açıdan gelişimi için olumlu ortamlar yaratmalıdır, daha güvenli ve huzurlu  bir aile ortamı içerisinde onun  gelişimini destekleyerek sorunu aşmasında yardımcı olmalıdırlar. Çocukken giderilebilecek bir durum olan  bu sorun için erken tanı ve doğru tedavi yöntemleri ile büyük oranda düzelme sağlanabiliyor. Ergenlik dönemiyle beraber bu oranın daha da arttığı söylenebilir.”

Kekemelik Zekâ Geriliği Değildir

Araştırmalardan anlaşılmıştır ki çocukluk döneminde bu problemin geçici olarak ortaya çıkma nedeni çocuklardaki düşünme hızının konuşma hızından daha fazla olmasıdır. Bu sorunu çocuklar genelde düşünülenin aksine zekidir. Çocuklar hızlı düşündüğü için düşünme hızı önde konuşma hızı arkada kalır. Aile tarafından çocuğun konuşmasının düzeltilmesi için baskı yapılmazsa bu sorun kendiliğinden de geçebilir. Kekemeliğe sebep olan faktörler korku ve strestir. Anne babalarının isteklerini yerine getiremeyen, baskı ve kontrol zoru ile büyütülen bir çocukta da bu sorun ortaya çıkabilir.

Kekemeliğin Sosyal Yönden Çocuk İçin Yarattığı Zorluklar

Konuşmanın akıcı olmaması sorunu, çocukların okuldaki başarısını, sonraki yıllarda kişisel olarak mesleki başarılarını ve toplumsal iletişimlerini bozabilir. Bu durum çocukları içine kapanık bir hale getirebilir. Bana gülecekler, benimle alay edecekler korkusu ile konuşmaktan uzak dururlar. İletişim kurmaktan uzak durdukları için arkadaşlık kurmakta zorluk çekebilirler.

Ancak bu soruna yol açan durumlar değiştikçe, birey diğer insanlarla daha kolay iletişim kurdukça konuşmasında da düzelme meydana gelecektir. Bu eğitimle de söz konusu oluyor. Kelime haznesi arttıkça kekemelik de iyileşme periyoduna girmiş olacaktır.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Kekemelik Tedavisi

Bu sorun, konuşma seslerinin üretimi sırasında meydana gelen bozulmalar ile karakterize oluşuyor. Genel olarak çocukluk döneminde başlıyor ve bazı durumlarda hayat boyu devam ediyor. Kekemeliğin gerçek nedeni bilinmiyor. Fakat yapılan son çalışmalar bu bozuklukta genetik faktörlerin rol oynadığı belirtiliyor. Kekeleyen pek çok bireyin kekemelik riski geliştirmelerine sebep olan özellikleri kalıtsal olarak getirdiği düşünülüyor.

Bu özelliklerin gerçek doğası ise henüz bilinmiyor. Fakat bu özellikler, şahsın cümleyi sürükleyici olarak üretmesi için gerekli olan çeşitli kas hareketlerini birleştirme yeteneğini bozuyor. Dil gelişiminin en hızlı olduğu on sekiz ay – yedi yaş arasında başlayan bu sorun bazı çocuklarda meydana gelen ufak bir heyecandan sonra bile başlayabiliyor.

Anne Baba kekemelik konusunda çocuğa nasıl destek olabilir?

  • Kekemeliğin aşılmasında en önemli etken sevgi dilidir. Öncelikle çocuk anne babasının ona sevdiğini hissetmelidir.
  • Ebeveynler onların ruhsal ve duygusal gelişimi için olumlu bir ortam yaratmalıdır. Gergin ortamlar kekemeliği arttırmaktadır.
  • Çocuğunuz konuşmaya başladığı zaman tekleme olduğu zaman ya da bir sözcüğü aradığında ne olursa olsun sinirlenmeyin ve sabır göstererek bir şekilde konuşmasını bitirmesini bekleyin.
  • Çocuk konuşurken göz kontağı kurun.
  • Konuşma esnasında teklediği zaman cümleleri asla onun yerine siz tamamlamayın.
  • Başka kişilerin yanında çocuğunuzun kusuru ile ilgili asla konuşmayın.
  • Daha akıcı konuşan akranlarıyla çocuğu asla kıyaslamayın. Böyle bir kıyas yapılması onun iyileşme süresini yavaşlatacaktır.
  • Dalga geçme ve konuşmaya zorlamanın negatif etkisi fazladır. Arkadaşlarının içinde eksik konuştuğundan dolayı başka çocuklar tarafından alaya alınmasının önüne geçilmelidir. Bunun için gerekirse öğretmeninin desteğine başvurulmalıdır. Öğretmenin bu durumdaki bir çocuğa nasıl davranılması gerektiğini, bunun geçici bir dönem olduğunu ve alay söz konusu olacak bir durum olmadığı konusunda öğrencilerini yönlendirmesi faydalı olacaktır.
 

Yorumlar

Free Porn Video