Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Sebepleri

 

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir SebepleriPek çok süt çocuğu-oğlan çocuklar kızlardan beş kat daha fazla olmak üzere ilk üç dört ay boyunca, tekrarlayan, zaman zaman mide kramplarına dönüşebilen karın ağrıları çeker. Bebek ağlar, bacaklarını karnına çeker ve ne ilgiyle, ne de bezinin değiştirilmesi ya da karnının doyurulmasıyla sakinleştirilemez. Gaz sancısı diye bilinen üç ay koliği (infantil koliği) bağırsaktaki gazlardan ve bağırsağın henüz tam olarak olgunlaşmamış olmasından kaynaklanır. Yedi yaşın altındaki çocuklar genellikle başka bir yerlerinde sancı olsa da, baş ya da karın ağrısından şikâyet eder. Henüz ağrıların yerini tam olarak saptayamazlar. Bu yüzden çocuğunuzun durumunu kontrol etmek için dikkatle karnını yoklayın ve belli yerlere dokununca daha fazla irkilip irkilmediğine, yüzünü nerelere dokununca buruşturduğuna dikkat edin.

Okula başlama yaşından itibaren çocuklar genellikle ağrılarının yerini daha iyi dile getirirler. Yine de yaşça daha büyük çocuklarda da iyi gözlem yapmak önemlidir: Kolik (kramplarla gelen karın ağrıları) olduğunda çocuk uzanmış ya da büzülmüş olarak yatar, ellerini karnına bastırır ve olabildiğince kıpırdamamaya çalışır. Apandisit sancılarında dikkat çekici bir nokta, genellikle sağ bacağın yukarı doğru çekilmesidir.

Karın ağrıları olur ama bunlara kolik değil, şiddetli bir bulantı hissi eşlik eder. Birdenbire ortaya çıkan karın ağrılarına bağırsak gribinden kabızlığa kadar çok çeşitli hastalıklar neden olabilir. Birdenbire ortaya çıkan karın ağrılarını her zaman ciddiye almak gerekir, çünkü bunun nedeni apandisit olabilir. Bu yüzden, ağrılar altı saatten uzun sürdüğünde bir doktora başvurun. Ayrıca karın ağrıları soğuk algınlığı ve grip ya da akciğer iltihabı gibi hastalıkların, veya kabakulak gibi çocuk hastalıklarının belirtilerinden biri olabilir.

 

Çocuğunuz haftalar ya da aylar boyunca kronik olarak tekrarlayan karın ağrıları içeriyorsa, bunun nedeni “midesine vuran” ruhsal sorunlar olabilir. Bu gibi vakaların yüzde 80’inde böylesi bir durumun söz konusu olduğu gözlemlenmiştir. Karın ağrılarını gidermek için çocuğunuzun karnına sıcak havluyla sargı yapabilir ya da sıcak su torbası kullana-bilirsiniz. Ancak bu tedavileri uyguladığınızda ağrılar kötüleşiyorsa, apandisit söz konusu olabilir. Hemen çocuğunuzun karnına bir buz torbası koyun ve olabildiğince çabuk doktora gidin. 

 

Yorumlar

Free Porn Video