Çocuklarda Büyüme Ağrıları Nedir? Nasıl Olur? Nasıl Geçer? Hakkında

 

Çocuklarda Büyüme Ağrıları Nedir Nasıl Olur Nasıl Geçer HakkındaBüyüme ağrıları küçük ve okul çağının ilk dönemlerindeki çocuklarda en sık görülen uzuv ağrılarıdır. Bu ağrılar baldırlar ve uyluk kemiğinde, içten içe bir sızı ya da keskin bir ağrı şeklinde kendini gösterebilir. Ağrı akşamları, uyumadan önce ya da uykuda ortaya çıkar ve bazen o kadar şiddetlidir ki, çocuk açıdan ağlamaya başlar. Genellikle tam olarak neresinin ağrıdığını söyleyemez. Ağrılar bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar, ama tekrar edebilir. Ateş yükselmez. Büyüme ağrılarının nedeni henüz tam olarak bilinmemekle beraber, ağrıların kemik şaftı, büyüme kıkırdakları ya da kas ve liflerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kesin olan, çocuk bir büyüme dönemine girdiğinde ağrıların belirdiğidir. Canlı, yerinde duramayan ya da sinirli çocuklarda daha sık görülür.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Özellikle baldır ve uyluk kemiğinde ağrılar 2) Özellikle akşam ve geceleri yatınca kendini gösteren ağrılar

Doktora Gitmek Gerekir mi: Bacaklarda nedenini bilmediğiniz ağrılar yedi günden uzun bir süre devam ediyorsa, doktora gitmelisiniz. Uzuvlarda ağrı ve çocukta ateş varsa, bir kemik iliği iltihabının söz konusu olup olmadığını anlamak için hemen doktora gitmelisiniz.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor eklem akıntısı, bağ kopması ya da romatizma gibi başka olası hastalıkları da hesaba katarak, çocuğunuzu muayene edecektir. Büyüme ağrıları zararsızdır, belli bir tedavi gerektirmez.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzun ağrıyan bacaklarına aşağıdan yukarı doğru, okşarcasına hareketlerle masaj yapın. Masaj kastaki gerginlikleri çözer. Masaj yaparken tuvalet ispirtosu ya da bir masaj yağı da kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun gün boyunca bolca hareket etmesine özen gösterin; fiziksel hareketlilik kasları güçlendirir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Su ve limon suyuyla hazırlanmış soğuk sargılar kan dolaşımını destekler ve ağrıyı hafifletir; bazı çocuklara da kuru, sıcak sargılar iyi gelir.

 

Homeopati: Geceleri gelen büyüme ağrılarında destekleyici olarak akşamları bir tablet Mercurius solubilis D6 alınabilir. Kas ağrılarında uykudan önce her gün birer tablet Cuprum metallicum D6 ve Arsenicum album D6 verebilirsiniz.

 

Yorumlar

Free Porn Video