Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür? Ne İyi Gelir? Nedenleri Ve Tedavisi

 

Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür? Ne İyi Gelir? Nedenleri Ve TedavisiÇocuğunuz hastaymış gibi görünüyorsa, önce ateşine bakmalısınız. Çocuklarda normal beden ısısı 36,1°C ile 37,8°C arasındadır. Beden ısısı gün içinde değişir: Akşam altı gibi en yüksek noktadadır, saden ısısının geçici olarak 38°C’ye kadar yükselmesine yol açabilir. Örneğin çocuk ortalıkta çok fazla tepinirse, şiddetli terlerse ya da yatarken fazla kalın giydirildiyse, ateşi yükselebilir. Yemeklerden sonra da, sindirim sırasında enerji tüketildiğinden, ateş yükselebilir. Çocuğunuzun ateşini ölçerken, en iyisi bir ölçümden sonra çocuğunuzu yarım saat dinlendirin, sonra ateşini yeniden kontrol edin. Belki sadece geçici bir ateş yükselmesi söz konusudur. Çocuğunuzun ateşli bir hastalığı varsa, sabah akşam ateşini ölçün. Ateşi 39°C’nin üzerine çıkıyorsa, öğleyin bir kez daha ateşini ölçmeli ve doktorunuza danışmalısınız.

Ateşini Nasıl Ölçeceksiniz: Altı yaşın altındaki çocukların ateşini anüsten, yani makattan ölçeceksiniz. Bu yaşa kadar koltukaltından yapılacak ölçümler kesin sonuçlar vermez. Ağızdan ölçmeyi de önermiyoruz, çünkü cam termometreler kırılabilir ve dijital termometreyi küçük çocuklar doğru düzgün ağzında tutamaz. Termometreyi makattan kullanırken daha iyi kayması için, ucunu vazelin gibi bir kremle hafifçe yağlayın.

Cıvalı termometreyle üç dakika ölçün. Makattan ölçülen vücut ısısı genellikle 36,8°C ile 37,5°C arasında olacaktır.

 

Süt çocuklarının ateşini ölçmek: Bebeğinizi sırtüstü yatırın ve bacaklarını hafifçe bükün. Ayak bileklerinden birini baş parmağınızla işaret parmağınızın arasında, diğer ayak bileğini aynı elin işaret parmağı ve orta parmağının arasında tutun. Boşta kalan elinizle termometreyi yaklaşık bir santimetre kadar anüsün içine doğru itin. En iyisi termometreyi kalem tutar gibi kavrayarak, tutmaya devam edin. Bu esnada işaret parmağınızı uzatarak, bebeğinizi arkadan desteklerseniz, ani bir harekette canının acımasını engelleyebilirsiniz.

Küçük Çocukların Ateşini Ölçmek: Küçük çocuklar genellikle ateşlerini ölçtürmemek için direnir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu yüzüstü kucağınıza yatırın, bacaklarını kendi bacaklarınızın arasına sıkıştırın ve bedeninin üst kısmını dizlerinizden birinin üstünden sarkıtın. Bir elinizle baş ya da kolunu tutun, diğer elinizle dikkatlice termometreyi yerleştirin.

Koltukaltından Ateş Ölçmek: Altı yaşından büyük çocukların ateşi koltukaltından ölçülebilir. Termometreyi çocuğun koltukaltına sokun ve kaymaması için, kolunun üst kısmını bedenine yapışık tutun. Koltukaltından alınan sıcaklık derecesi genellikle gerçek vücut ısısının bir derece altındadır.

 

Ağızdan Ateş Ölçmek: Çocuğun ateşini oral yoldan, yani ağzından ölçmek istiyorsanız, termometrenin ucunu çocuğunuzun dilinin altına sürün. Termometreyi tutmak için çocuğunuz dudaklarını sıkıca kapamalıdır, ama termometreyi ısırmasın, yoksa kırılır.

Önemli!

Yüksek ateşte nelere dikkat etmeli: Yüksek ateş 24 saatten daha uzun bir süredir devam ediyorsa, çocuğu doktora götürmelisiniz. Bir bebeğin ateşi 38,5°C’nin üzerine çıktığında, kısa süre içinde onu bir doktora göstermelisiniz; sadece doktor doğru bir teşhis koyabilir. Süt çocuklarında yüksek ateş nezleden, yaşamsal tehlike taşıyan beyin zarı iltihabına kadar bir dizi hastalığın göstergesi olabilir.

Fitil Yerine Baldır Sargısı: Ateşin yükselmesi bedenin çeşitli etkilere verdiği bir tepkidir; Bunlar örneğin iltihaplanmalar, bakteri ya da virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar ya da su dengesindeki bir sorun olabilir. Bazı çocuklar küçük rahatsızlıklarda hemen ateşlenir, kimilerininse ağır hastalıklarda bile hafifçe ateşi çıkar. Ateş yükselmesi her durumda bedenin bir hastalıkla uğraşmakta olduğunun göstergesidir. Ateşin yükselmesiyle metabolizma süreçleri hızlanır ve hastalık yapıcı unsurların üremesi engellenir. Bu yüzden çocuğunuzun ateşi çıktığında hemen ateş düşürücü fitillere sarılmamalısınız. Şüphesiz, çocuğunuz yüksek ateş, titreme nöbetleri ve ateş krampları geçiriyor ise ateşi düşürmelisiniz. Burada favori seçiminiz, baldır sargısı olmalıdır. Ateşini ilaçlarla düşürmek istiyorsanız, parasetamol ya da ibuprofen içeren ilaçlar kullanabilirsiniz. Lütfen asetilsalisilik asit içeren ilaçlar (aspirin gibi) vermeyin. Çünkü nadiren olsa da, bu ilaçlar çocuklarda tehlikeli sonuçlar doğurabilen Reye sendromunu tetikleyebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video