Çocuklarda Alt Islatma Nedir? Neden Olur? Nedenleri Ve Tedavisi

 

Çocuklarda Alt Islatma Nedir? Neden Olur? Nedenleri Ve TedavisiÇocuklar dört yaşını geçmelerine rağmen düzenli olarak haftada en az iki kere yataklarına ya da altlarına kaçırıyorsa, bir alt ıslatma (enüresis) sorunları olduğu düşünülür. Çocuk daha önce en az 12 ay boyunca altına kaçırmadıysa, alt ıslatmanın altında büyük olasılıkla psikolojik sorunlar, örneğin bir kardeşin aileye katılması ya da anne babanın boşanması gibi nedenler vardır. İkincil alt ıslatma denen bu gibi durumlar kısa sürede geçebilir, ama kalıcı hale gelip ileride ciddi ruhsal sorunlara da yol açabilir.

Vakaların çoğunda alt ıslatma ergenlikte sona erer. Çocuğun alt ıslatması hiç kesilmediyse, organik bir sorun, örneğin bir reflü ya da idrar kesesini idare eden sinirlerde az gelişmişlik veya idrar kesesinin kapanmasını sağlayan kaslarda bir zayıflık olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, diabetes mellitus ya da zihinsel bir gelişim bozukluğu olduğunda da sıklıkla alt ıslatma görülür. Çocuğunuz dört yaşına gelmesine rağmen hâlâ düzenli olarak altına yapıyorsa, doktora gitmelisiniz.

Doktor bütün olası organik nedenleri gözden geçirecek ve anne babaya danışmanlık hizmeti verecektir. Gerekiyorsa çocuğunuzu bir psikoterapi uzmanına yönlendirebilir. İdrar tutma eğitimleri ancak beş yaşından sonra işe yarar ve ancak bir psikolojik teşhis konduktan sonra uygulanmalıdır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video