Civan Perçemi Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

 

Civan Perçemi Faydaları Ve Zararları Nelerdir Ne İşe YararAsteraceae familyasının Achillea cinsine, özellikle (Achillea millefolium) türüne verilen ad. En çok kuzey ılıman kuşakta yayılmış olan bu bitkilerden bazılarının kendine özgü kuvvetli bir kokusu vardır. Latince adından ötürü, binyaprakotu olarak da bilinen civan perçeminin ön adı (Achillea) ünlü Troia Savaşı’nın Yunanlı kahramanı Akhilleus’tan gelmedir. Achillea millefolium, Avrupa’nın hemen her yerinde, Türkiye’de özellikle Kuzey ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunur. Yüksekliği 10-100 cm arasında değişen bitkinin yaprakları tüylü ve parçalı, çiçekleri beyazdır. Yapraklı ve çiçekli dalları idrar ve adet söktürücü, iştah açıcı, yaraları iyileştirici, taze yapraklarının sıkılmasıyla elde edilen sıvı, basur ağrılarına karşı kullanılır. Ayrıca, enfiye ve çay olarak tüketilir.

Orta ve Doğu Anadolu’da yetişen sarı civanperçemi (Pireotu) Achillea biebersteinii çokyıllık sarı çiçekli bir bitkidir. Bazı yörelerde pireleri uzaklaştırmak için kullanılır. Uludağ’da yetişen Ebülmülük (Achillea multifida) beyaz çiçekli bir türdür. Pekçok ağır hastalığın şifası olan civanperçemi, herşeyden önce kadınlar için vazgeçilmez bir bitkidir. Bileşiminde; betonicin (acı madde), chamazulen, içerikli uçucu yağ, tanen, cumarine, millefolin ve potasyum ağırlıklı mineraller bulunan Achillea millefolium, temmuz-eylül dönemi güneşli bir günde, çiçeklerinin iki karış aşağısından kesilip, demetler halinde gölge ve havadar bir yerde tavana asılarak kurutulmalıdır.

İyice kuruyan bitki ince kıyılıp, hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Migren ağrılarına karşı, civanperçemi çayı infüzyon yolu ile demlenip içilmelidir. Terletici, idrar söktürücü, kan basıncını düşürücü, dokuları sıklaştırıcı, antiseptik, adet kanamalarını dengeleyici, menopoz sıkıntılarını geçirici, kan temizleyici, yara, çıban ve ezik gibi durumlarda iyileştirici özellikleri vardır. Bir dolu tatlı kaşığı civanperçemi üstüne 1/4 litre kaynar su dökülür ve 10 dakika sonra demlenmiş olan ot çay gibi tüketilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video