Cirit Atma Nedir? Nasıl Oynanır? Tekniği Ve Kuralları Nelerdir?

 

Cirit Atma Nedir Nasıl Oynanır Tekniği Ve Kuralları NelerdirCirit atma, hem erkekler hem de kadınların katıldığı bir saha oyunudur. Atletler, kimin mızrak şeklindeki cismi en uzağa fırlatacağını görmek için yarışırlar, Rağbet gören bir spor dalı olmasına rağmen cirit atma, izleyiciler için taşıdığı olası tehlike nedeniyle, küçük alanlardaki pist oyunlarından çıkarılabilir. Finler cirit atmada bilhassa başarılıdır. Şimdiye kadar, dokuzu altın olmak üzere, 24 Olimpiyat madalyası toplamışlardır. 18 Eski bir tarihi olmasına rağmen, cirit ilk modern Olimpiyat Oyunlarında yer almıyordu. Sahneye ancak 1908’deki dördüncü Oyunlarda, yalnızca erkekler için bir yarış dalı olarak çıkabildi. Kadınlar, ilk olarak 1932’de Los Angeles’ta cirit attılar. 18 Güvenlik nedeniyle, cirit atma, ciridin kat edeceği mesafeyi düşürecek şekilde yeniden düzenlendi (erkekler için 1986’da, kadınlar için 1999’da).

Atlet Profili: Kuvvetli kalçalar, omuzlar ve dirsekler koşu yolundaki hız gibi başarıya giden kapıyı açar. Kuvvet ve hız, ciridi uzun mesafelere fırlatacak gücü üretir.

Cirit uzunlukları: Erkekler için 260- 270 cm uzunluğunda ve 800 gramdan ağır olan ciritler, kadınlar için 220-230 cm uzunluğunda ve en az 600 gram ağırlığındadır.

 

Hedef Alan

Atletler, pistte boydan boya uzanabilen sentetik bir koşu yolu üzerinde çarpma tahtasına (atış çizgisi) kadar koşarlar. Çizginin ötesinde, iniş alanı 29 derecelik açıyla, 100 metre kadar açılır —kesin mesafe, kısmen kullanılabilir alan miktarına, kısmen de hakemlerin takdirine bağlıdır.

Mükemmel Atış

Atletlerin, sekiz kişiden azlarsa altı, sekiz kişiden çoklarsa üç atış deneme hakları vardır. Atışın geçerli olması için, cirit çarpma tahtasına gelinmeden atılmış olmalı ve ilk inişini, iniş alanı içerisinde bir noktaya yapmalıdır. Ölçümler, çarpma tahtasından ciridin toprağa ilk değdiği yere kadar olan mesafe esas alınarak yapılır ve alttaki en yakın cm’ye indirgenir. Berabere kalınması durumunda, en iyi ikinci atışı yapan atlet kazanır.

1

 

Atışı Gerçekleştirmek: Cirit, omzun üstünde tutulmalı ve her zaman mızrağın dayanak noktasına sarılmış şeritten kavranmalıdır, Atlet koşu yolu boyunca ivme kazanır; son yedi adımda fırlatmaya hazırlanır. Sporcu, çarpma tahtasına çarpmadan veya tahtayı geçmeden, ciridi iniş alanı içinde en uzak mesafeye fırlatabilmek için ani bir duruşla güç patlamasını birleştirir.

 

Yorumlar

Free Porn Video